To je to što me zanima!

Kućni ljubimci – ne dozvolite im da isišu vaše financije

Ana i Danijela ovog tjedna pišu o temi koja mnoge od nas dotiče - kućni ljubimci i troškovi vezani uz njih. Znate li koliko vas na godišnjoj razini košta ljubimac?
Vidi originalni članak

Ovo zapravo nije tema o kojoj smo željele pisati, jer nas dvije i nemamo kućne ljubimce. Zapravo naša draga prijateljica nagovorila nas je da se posvetimo ovoj temi. Ona je nabavila psića na nagovor svojeg djeteta. Znate ono „molim te mama ja ću se brinuti o njemu, vodit ću ga svaki dan u šetnju, prati ću njegove posudice, hranit ću ga…“.

OK, pomislila je naša prijateljica, malo obveza djetetu i neće biti na odmet, pas je malen (jorkširski terijer), a usto je jako sladak. O troškovima uzdržavanja nisu razmišljali. Dobro, u ovom konkretnom slučaju oni i nisu veliki. Mjesečni trošak hrane iznosi do 70 kuna, ali tu su i periodični troškovi koji se odnose na cijepljenje (u početku tri do četiri puta godišnje), liječenje, eventualnu kastraciju, čipiranje, šišanje i sl.

Prijateljica je izračunala da je trošak uzdržavanja njenog psića u prvoj godini iznosio oko 1600 kuna (uključujući kupnju krevetića i odjeće za psa), ovo su troškovi koji ne uključuju izvanredne situacije koje se odnose na neplanirane odlaske veterinaru. Naravno što je pas veći, veći su i troškovi. Nećemo govoriti/pisati o tome ako kućanstvo broji više ljubimaca.

Odgovoran vlasnik nije samo onaj koji svako jutro svog psa izvodi u šetnju, već i onaj koji prije nego što se ljubimac nabavi izračuna koliki su troškovi uzdržavanja i da li je to trošak koji njegove financije mogu izdržati. Nabava kućnog ljubimca nije radost koja traje mjesec dana, već radost i odgovornost za duže vrijeme. Kao i kod svakog izdatka, ne trebate pretjerivati (jer njima zapravo i ne treba mnogo), nemojte zaboraviti da se danas mnogo toga komercijaliziralo i da industrija kućnih ljubimaca raste iz godine u godinu.

Koliko drugi troše na ljubimce?

Podatke za Hrvatsku nemamo, ali npr. Amerikanci su u 2007. godini prema podacima American Pet Products Manufactures Association na svoje kućne ljubimce potrošili nevjerojatnih 40.8 milijardi USD (!!), , što je više od cjelokupne ekonomije neke slabije razvijene zemlje. S tim da tržište raste iz godine u godinu, npr. u 2001. potrošeno je 28.5 milijardi USD što znači da se u šest godina potrošnja povećala za nešto više od 40 posto ili 12.3 milijarde USD.

Naravno, najviše se troši na hranu, u 2007. godini potrošeno je oko 16 milijardi USD, a slijede troškovi veterinara 10 milijardi USD. Zanimljivo je da se na timarenje, čuvanje i dresuru godišnje potroši oko 3 milijarde USD (cca 18 milijardi kuna). Troškovi kod nas su daleko skromniji. Kako i kod svake potrošnje, nemojte da vas ponesu osjećaji, jer to nije dobro za vas, za vaš kućni budžet, a najmanje za vašeg kućnog ljubimca. 

Ako ste vlasnik nekog kućnog ljubimca i racionalno trošite na njegovo uzdržavanja nadamo se da nakon izračuna godišnjeg troška uzdržavanja možete reći „moj Fido je vrijedan svake kune“. 

O autoricama

Ana i Danijela su ekonomske stručnjakinje koje su iskustvo stekle radom u bankarstvu, autorice su knjige "Tajne uspješnog poslovanja – vodič za srednja i mala poduzeća" te pišu za Blogosferu. Također, u sklopu njihovog novopokrenutog projekta "Hrvatski institut za financijsku edukaciju", možete se informirati o financijskoj pismenosti. Svojim savjetima će vam pomoći da što bolje upravljate svojim financijama.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • piva007 27.09.2012.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 1 laku opomenu i 0 težih opomena u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

  • TozaTozić 11.09.2012.

    neka autorice pokušaju zbrojiti koliko mjesečno potroše na svoju PREKOMJERNU prehranu, jer je više nego očito sa slike da je to slučaj kod njih. dakle, same sebi izbijaju novac iz novčanika, ugrožavaju zdravlje i time opterećuju zdravstveni sustav ove države što nije za zanemariti. još ako puše i pretjerano koriste automobil umjesto javnog prevoza ili bicikla, onda je računica daleko poraznija. o nekoj brizi za okoliš da i ne govorimo.

  • NobyNic 10.09.2012.

    Babe jedne u klimaksu,a niste pomislile vrjedi li otvaranje ovog vašeg članka trošenje naših MB?

Komentiraj...
Vidi sve komentare