Možda je došla dan kasnije i odlazi dan ranije, ali jasno je da je Kolinda Grabar Kitarović poduzela sve kako bi u BiH zakopala ratne sjekire.
Ispričala se za izjave koje su bile izvučene iz konteksta, zaklela se na podršku Bosni Hercegovini, prihvatila čak i palu krunu Kraljice Balkana koje se nakon svađe s Majkama Srebrenice demonstrativno bila odrekla, a zatim napravila možda najvažniji potez u svom mandatu.
Nenajavljeno je i mimo protokola posjetila Ahmiće, mjesto na kojem su hrvatske snage u BiH počinile ratni zločin nad muslimanskim stanovništvom.
Zbog čega je taj posjet bio mimo službenog protokola, to je u ovom trenutku možda sporedno pitanje, ali ovaj potez ipak svjedoči da je hrvatska predsjednica bila spremna poduzeti sve da se pomiri s Bosnom i Hercegovinom.
Bilo je bitno isprati stigmu izjave o deset tisuća mudžahedina koji ugrožavaju Hrvatsku, zaboraviti kalkulacije o miješanju u unutarnje stvari BiH kroz kreiranje izbornog zakona, kao što je bilo bitno gurnuti u stranu njezine izjave o Slobodanu Praljku i haškim presudama BiH Hrvatima za ratne zločine u susjednoj državi.
Distancirala od Tuđmana
Ona koja se proglasila sljedbenicom Franje Tuđmana, neizravno osuđenog za vođenje udruženog zločinačkog pothvata, agresiju i podjelu Bosne i Hercegovine, sada je morala u BiH pokazati da je sposobna distancirati se od toga.
Odlazak u Ahmiće bio je simbolički korak u tom smjeru.
Proglašavanje žrtava Srebrenice žrtvama genocida jedna je stvar. Ahmići su bili stigma za Hrvate u BiH, kao i za samu Hrvatsku.
Ivo Josipović u Ahmićima se kao predsjednik države ispričao za hrvatske zločine, kao što je to u nekoliko navrata kroz izjave učinio i Stipe Mesić. Međutim, odlazak upravo Kolinde Grabar Kitarović, kao samoproglašene heroine hrvatske nacionalističke desnice i sljedbenice Franje Tuđmana, ima posebnu težinu, naročito u očima njezina biračkog tijela.
Strategija šutnje
Nedostajalo je, naravno, prigodna izjava i očitovanje na spomen području, Kolinda je odabrala jasenovačku strategiju šutnje na stratištima, a nedostajali su Ahmići službenom predsjedničnu protokolu. Geste su ipak bitne, predsjednica na spomen područje ipak nije trebala ići kao privatna osoba, već je morala poslati poruku s mjesta ratnog zločina.
No Kitarović je svejedno iznenadila, pa i razoružala mnoge tim posjetom.
Neki će reći da to nije dovoljno. Da jedan nenajavljeni posjet u tišini ne može ispraviti ostale poteze i izjave kojima su se zapravo uzburkale strasti.
Ali Kitarović je svejedno pokazala da je ovom prilikom doista bila spremna učiniti sve kako bi zakopala ratne sjekire s BiH, kako bi udovoljila svoje domaćinima i sanirala svu onu štetu koju je u svom mandatu počinila u odnosima s BiH.
Pitanje je hoće li nakon povratka u Zagreb pokušati balansirati taj posjet Ahmićima kako to obično nastoji učiniti, vodeći računa o svojim biračima. To će se tek vidjeti.
Zasad, ostaje činjenica da je Kraljica hrvatske desnice posjetom BiH sačuvala krunu Kraljice Balkana, ali i da se uspjela nametnuti kao državnica, a ne oportunistička političarka.