Kućni budžet čine svi naši prihodi i rashodi. Prilikom planiranja kućnog budžeta cilj bi trebao biti ostvarivanje većih prihoda od rashoda. Plan budžeta može biti kratkoročni (npr. tjedni, mjesečni) ili dugoročni (godišnji, višegodišnji). Vrlo je jednostavno napraviti kućni budžet, a preduvjet je budete iskreni prema sebi i da na papir stavite sve svoje prihode (to je lakši dio posla) i sve svoje rashode.
Prihode koje ostvarujemo možemo podijeliti u dvije osnovne grupe:
- Redoviti prihodi – npr. mjesečna plaća, priljev od najma nekretnine
- Izvanredni prihodi – npr. dodatna ili nagradna plaća, prihod od dodatnih poslova.
Nažalost, lista rashoda je mnogo dulja:
Redoviti rashodi – trošak prehrane, režije, rata kredita, trošak za odjeću, obrazovanje, prijevoz…
Izvanredni rashodi – najčešće predstavljaju nepredviđeni trošak
Ako ne ostvarujete višak sredstava, tj. ako na kraju mjeseca/godine niste ništa uštedjeli ili ste u „minusu“ prvi cilj morao bi biti ostvarenje viška sredstava ili barem izlazak iz „minusa“.
Kako ostvariti višak sredstava?
Dva su osnovna načina kako ostvariti višak sredstava i to:
- povećanje postojećih prihoda
- smanjenje postojećih rashoda
Prihodi se mogu povećati kroz povećanje plaće (npr. unapređenje na poslu, pronalazak novog atraktivnijeg posla), pronalazak dodatnog posla ili prodajom imovine koja vam ne služi.
S druge strane, rashodi se mogu smanjiti racionalnijim trošenjem (manje korištenje kartica, više korištenje gotovine), smanjenjem troškova režija na koje možete utjecati (velika većina nas može barem utjecati na trošak telefonije) te npr. smanjenjem nepotrebnog zaduženja (ne zaboravite, na svako zaduženje plaćaju se kamate!).
Što učiniti s viškom sredstava?
- Štednja
- Investicijska ulaganja koje će pridonijeti povećanju prihoda
- Školovanje
- Putovanje i sl.
U današnjem razdoblju kada mnogi ne primaju plaće ili su im primanja minimalna tako da jedva mogu spojiti kraj s krajem štednja se može činiti kao iluzija, ali svi oni koji ostvaruju prihode kojim mogu osigurati kakav takav normalan život bi trebali voditi računa o svojem budžetu i razmisliti gdje novac curi tj. gdje bi mogli smanjit troškove kako bi ostvarili višak sredstava.
Ako vaše dijete prima džeparac idealna je prilika da i ono samo za sebe izradi svoj budžet. Radi lakšeg snalaženja, preporučujemo da izradi mjesečni budžet, a zajedno s vama može izraditi i godišnji budžet. Vjerojatno će se iznenaditi, da na godišnjoj razini, njegov džeparac i nije tako malen, a što kaže na godišnju potrošnju novca na sladolede ili sličice koje skuplja.
Što kada se ne držite plana?
Ako vaš budžet treba rebalans/promjenu zapitajte se zašto je to tako. Neki od mogućih razloga su:
Plan je nerealno postavljen
Pojavio se izvanredni trošak na koji niste računali (npr. pokvarila se perilica i morate kupiti novu),
Trošili ste više nego što smo imali
Zadnji razlog ima najmanje opravdanja, svrha izrade budžeta je trošenje u okviru mogućnosti.
Sada vam samo preostaje da prionite poslu i izradite svoj kućni budžet!
O autoricama
O autoricama: Ana i Danijela su ekonomske stručnjakinje koje su iskustvo stekle radom u bankarstvu, autorice su knjige "Tajne uspješnog poslovanja – vodič za srednja i mala poduzeća" te pišu za Blogosferu. Također, u sklopu njihovog novopokrenutog projekta Hrvatski institut za financijsku edukaciju, možete se informirati o financijskoj pismenosti. Svojim savjetima će vam pomoći da što bolje upravljate svojim financijama.