To je to što me zanima!

Jesu li varalice u nagradnim igrama pravilo ili iznimka?

Da li je varanje u nagradnim igrama i ostalim aktivnostima na internetu samo bezazlen hobi dokonih surfera ili je riječ o nečemu što je postalo dio mentaliteta?
Vidi originalni članak

U anketi na ovom portalu skoro dvije trećine posjetitelja je odgovorilo da bi namjestili rezultat sa Španjolcima. Bez obzira koliko željeli da hrvatska reprezentacija prođe dalje, morate priznati da bi dvije trećine posjetitelja, vrlo lako i bez puno razmišljanja, pristali na varanje. Pretpostavljam da dobar dio tih lakih varalica u komentarima na druge tekstove negoduje zbog korupcije, pokvarenih političara i jadikuju kako nas varaju i kako to ne bi trebalo biti tako. S druge strane sami vrlo lako pristaju na varanje. 

Kad je riječ o pravilima i propisima onda dobar dio hrvatskih državljana (a i ostalih iz regije) misli (i ponaša se tako) da se pravila i propisi mogu izbjegavati ako ne postoji opasnost od kazne. Njima je nepojmljiva priča iz Skandinavije o semaforu na raskrižju usred pustopoljine i o vozačima koji se zaustavljaju na crveno iako vide da na kilometar nema vozila iz suprotnog smjera. Druga priča je iz Švicarske i o nedozvoljenoj gradnji jednog Balkanca kojega je bilo problem kazniti jer nisu predvidjeli da bi netko gradio bez dozvole.

Budala klikće samo jednom

U sredini gdje caruje takav mentalitet, jasno je da smatraju smiješnim pravilo o jednom kliknu na ocjenu komentara. Do nedavno je 24sata.hr bilo vrlo lako napucati broj pozitivnih ili negativnih ocjena na nekom komentaru što su neki obilato koristili gurajući komentare na vrh ili dno liste u pokušaju da utječu na tijek rasprave.

Iako je namjera bila dobra (želja da se korisnik ne mora registrirati ako želi ocijeniti komentar) pokazalo se da je nemoguće očekivati da se korisnici na internetu ponašaju prema definiranim pravilima. Većina njih ga smatra nekim virtualnim, nestvarnim svijetom u kojem je moguće raditi što god im padne na pamet. Kako očekivati da se u nestvarnom svijetu ponašaju prema pravilima kad to ne rade u pravom svijetu. Još kad se užive u privid lažne anonimnosti, veselje može početi.

Oni koji igraju po pravilima ispadaju budale. Kupite originalni DVD pa ne možete odmah gledati film već vam vrte reklame i upozorenja kako se film ne smije piratizirati. Ili kad kupite igru ili aplikaciju i onda vam ne radi zbog zaštite, a susjedu koji je potegnuo za prvim torrentom sve radi bez problema.

Zabrana klikanja neregistriranima smanjila je manipulacije pa komentari na portalu izgledaju bolji nego prije. Možda ipak ima nade...

Pakao nagradnih igara na internetu

Organizirate li nagradnu igru na internetu ili bilo što u čemu netko može ostvariti neki dobitak, otvorili ste Pandorinu kutiju. Što je vrijednost nagrade veća, veći je i broj onih koji će pokušati varati. 

Organizatori nagradnih igara ponekad naivno pomisle kako će uspjeti nagraditi one najpametnije, najbrže i najspretnije i kako će sve biti po pravilima. Naruče neku igru u flashu u kojoj treba točno odgovoriti na pitanja, brzo riješiti neki zadatak ili složiti slagalicu. Oni pošteni se trude to i napraviti, a oni drugi će ‘razvaliti’ flash ili će jednostavno na određeno mjesto poslati određene podatke. Ne treba puno znanja o http protokolu da bi se iskoristio neki dodatak ili funkcionalnost u web pregledniku i izvršio akt varanja.

Slučajevi gdje treba sakupiti najveći broj glasova ili se na neki drugi način broje aktivnosti su česta meta varalica. U takvim igrama obično je cilj što veći broj sudionika pa se pazi da zaštita od varanja ne onemogući sudjelovanje običnim korisnicima i to je prilika koju drugi iskoriste. 

Ono što je najzanimljivije je da varalice najčešće prigovaraju i osporavaju regularnost neke nagradne igre. Kad im se predoče dokazi oni izvlače svoj glavni argument i tvrde da su varali jer i drugi varaju. Oni najzagriženiji će vam pokušati dokazati da je varanje njihovo ustavno pravo. Neki od njih su se specijalizirali pa prate sve moguće nagradne igre na webu i pokušavaju pobijediti na nepošten način. Kad bi se barem ta silna energija uložena u pokušaj varanja mogla preusmjeriti u nešto drugo, korisnije.

Zamislite da netko organizira nagradnu igru u kojoj treba varati da bi se pobijedilo. U njoj zacijelo ne bi sudjelovale varalice. Jer ako je pravilo kaže da je potrebno varati kako će onda ići protiv pravila?

Idi na 24sata

Komentari 6

  • demo_1 18.06.2012.

    U slučaju brzoprstića sa 24sata, to je očiti propust programera koji je pisao aplikaciju. Mislim, očekivanja jednog programera da će krajnji korisnici igrati po pravilima su zaista smiješna. Uvođenjem opcije da samo registrirani korisnici mogu ocjenjivati komentare nije riješila ništa, "propust" vjerojatno postoji i dalje, samo je sad pitanje zašto...

  • SeoskiMudrac 17.06.2012.

    Pošten i budala, dva najbolja druga...

  • Ovca009 16.06.2012.

    Procito sam ovu koluminu, i mogu ti rec da nije losa. Posebno onaj povijesni osvrt na evoluciju glasovanja. Stari portal bio je neuporedivo bolji od ovog. NA ovm novom je nekako sve napola napravljeno i nedoreceno. Sto bi nas narod rekao: sjeci usi i krpaj guzicu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare