Premijeru Andreju Plenkoviću mora se priznati da štreberski slijedi upisanu matricu.
Ide revizija, ide radna skupina, ide huškanje i podilaženje stranačkoj desnici, idu optužbe protiv novinara, ide hibridno medijsko djelovanje, idu "delikatna pitanja" i "fine distinkcije".
Za lanjski Božić premijer je obećao vraćanje Ine u državno vlasništvo nakon što je Hrvatska izgubila arbitražu u Švicarskoj. Par mjeseci kasnije u vezi delikatnog pitanja HOS-ove ploče u Jasenovcu osnovao je povjerenstvo za suočavanje s totalitarnim režimima. U međuvremenu je zadovoljio crnokošuljaše tako što je ustaški natpis pomaknuo 20 kilometara od ustaškog logora. A onda je izumio hibridni rat i stao kriviti medije za "hibridno djelovanje".
Sada je pak sve to upakirao u svoje bauljanje oko haške presude BiH šestorki, uključujući i Franju Tuđmana, Gojka Šuška i Janka Bobetka.
Vrsta djelovanja
"Vi se očito ubrajate u one koji izvrću teze", obrecnuo se jutros premijer na novinarku N1, optužujući je za "spinanje" njegove izjave povodom haške presude. Uz ovaj napad: "Možete pitati sami sebe kakva je vrsta djelovanja ovo vaše pitanje".
Da se njega pita, točan odgovor bi glasio - hibridno.
Premijer Plenković toliko dugo već balansira na oštrici britve da uopće nije čudno što je počeo iskazivati sve veću nervozu.
Nakon što je po izricanju presude izjavio da su neki njezini dijelovi "neprihvatljivi" i ona u cjelini "moralno nepravedna", a potom zaradio stigmu stranih medija da je prvi EU državnik koji brani osuđenog ratnog zločinca, Plenković je jučer u Mostaru ipak izjavio da "Hrvatska poštuje presudu".
Pale lomače
U međuvremenu je pustio svoje HDZ-ovce da se danima brutalno iživljavaju na toj presudi, nazivaju je neprihvatljivom i iskrivljenom i apsurdnom i neutemeljenom, pa čak i da pale lomače protiv onih koji su svjedočili u Haagu i povedu hajku na one koji su presudu podržali. Ne samo na političare, nego i na novinare i cijele redakcije.
Čak je i njegov savjetnik Vladimir Šeks izravno optužio Stipu Mesića da je neizravno odgovoran za smrt Slobodana Praljka.
Premijer se ni jednom riječju nije oglasio protiv takve hajke.
Umjesto toga, javno se hvalio da će Hrvatska krenuti u preispitivanje haške presude, čak je delegirao ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića da osnuje nekakvu radnu skupinu koja bi se time trebala baviti, premda je svima bilo jasno da se time opet kupuje vrijeme i smiruje desno HDZ-ovo biračko tijelo.
Da bi na koncu, nakon cijelog tog javnog orgijanja, huškanja, prenavljanja, izazivanja linča, licemjerja i lažnih obećanja, Plenković danas optužio novinare da su krivi za nekakvo "djelovanje".
Premda bi se mnogo toga moglo reći o Plenkovićevu "djelovanju".
Sramoćenje Hrvatske
O njegovu sramoćenju Hrvatske, osporavanju sudskih presuda, ignoriranju opasnih zaključaka iz presude, davanju zamaha HDZ-ovim dužnosnicima da kreiraju atmosferu straha i odmazde...
U njegovoj Hrvatskoj slave se osuđeni ratni zločinci i javno likvidiraju oni koji poštuju sudske odluke. A Plenković optužuje novinare za nekakvo "djelovanje".
Optužuje ih za spinanje, premda je upravo on postao najveći spin doktor koji se besramno služi medijima, pogotovo državnima, za vlastitu promociju i propagandu.
Strah za fotelju
Njegov strah od desnice i HDZ-a snažniji je od njegove brige za normalizaciju Hrvatske. Briga za opstanak na poziciji prevladava nad brigom za promocijom pravne države, za distanciranjem od Tuđmanova BiH nasljeđa, za promocijom demokracije i tolerancije.
To bi se mogao nazvati Plenkovićevim "hibridnim djelovanjem".
Hrvatska se pod njegovim patronatom opet postala država kakvu pamtimo iz mračnih devedesetih: zbog stanja u pravosuđu, situacije u medijima, suzbijanja slobode govora i rata s neovisnim novinarstvom, zbog rasta ustaštva i klerofašizma, zbog slavljenja ratnih zločinaca i obračuna s antifašizmom, zbog korupcije i mutnih zakona čiji autori se još uvijek skrivaju...
Pa kad Plenković danas proziva novinare da se zapitaju "kakva su vrsta djelovanja njihova pitanja", bilo bi korisnije da javnosti objasni kakva je ovo vrsta njegova političkog djelovanja.
Ili je to ipak previše delikatno pitanje.