Muškarac srednjih godina s trodnevnom bradom, prorijeđene zlaćane kose i bonvivanskog izgleda stoji u lanenom odjelu na obali primorskog gradića. U stilu pravog jet-set morskog vuka preko ramena je prebacio džemper, vezavši labavo rukave na prsima. Zavodnički preko dizajnerskih naočala (debeli okvir u stilu Ripa Kirbyja) gleda u kameru i smješka se, najavljujući novu sapuničarsku sezonu na RTL Televiziji. Ne, drage dame, nije riječ o omiljenom Onuru već o nešto manje orijentalnom Frani Lasiću, ali stvar je, u principu, ista. Budući da i ostale TV kuće najavljuju svoje mnogoepizodične projekte, očekuje nas jesenji bespoštedni sapuničarski rat, u kojem će loši dijalozi na najdrvenijoj inačici hrvatskog jezika opet frcati na sve strane.
- Predraže, voliš li me puninom srca svog?
- Cijelim svojim bićem, ljubljena Marijo.
- Ah, kako si divan! Ali što bi to trebalo značiti, da me ne voliš izvan svog bića? Da me ne ljubiš kad si izvan sebe? Je li, nitkove i probisvijete, vidjela sam te s onom namigušom Konsuelo!
- Marijo, pobogu, što ti je. Zar ćeš više vjerovati svojim očima nego meni?! Ona mi je samo sestrična, od tatinog bratića iz Portugala čija je majka meni bila strina dok je bio u braku s trećom ženom. Marijo, srdžba te zaslijepila!
- Zaslijepit ću ja tebe, prefrigani laskavče i šarlatanu!
- Aaaah, prokletnice, baci tu varikinu iz ruke...
Dijalog je, dakako, banalan i napuhan, ali je gotovo tipski za sve sapunice. Jer bez obzira zvali se likovi Predrag i Marija, Onur i Šeherezada, Cruz i Eden osnovni sastojci su uvijek ljubav veća od života, mržnja veća od ljubavi, pokvarena rodbina, na sve moguće načine ispremiješani geni i zločin iz strasti. Pa evo skromni izbor sapunica čije su nas emocije i spletke prikovali za ekrane:
1. Dinastija
Možda i prvo televizijsko sjećanje (ako izuzmemo Muzički tobogan Minje Subote) bile su mi večeri kad se s nestrpljenjem iščekivala špica raskošne Dinastije. Čim bi iz zvučnika zatitrala melodija i pojavile se slike glavnih likova svaka međusobna komunikacija među ukućanima je prestajala. Blake Carrington, razapet između svoje bivše žene, rospije Alexis, i svoje sadašnje ljubavi, krhke Crystl, postao je prototip poimanja tajkuna (Kako bi kasnije rekli u Žikinoj dinastiji: Imaš para ko Karington) Dinastija je išla jednom tjedno, što je bio pravi ritam za stvaranje napetosti među publikom. Iako se nekako istodobno vrtjela i naftna saga Dallas, Džej Ar i društvo nisu bili ni do koljena Carringtonovima.
2. Santa Barbara
Na drugom se mjestu našla samo kronološki. Ali po utjecaju i sociološkom značaju Santa Barbara je sapunica broj jedan u povijesti Hrvata. Iako se radnjom ne razlikuje od drugih jeftinijih američkih soap opera (Dinastija je budžetom ipak bila za dvije klase jača), Santa Barbara je poharala Hrvatsku jer se emitirala u ratno doba, kada je ljudima 45-minutni bijeg od turobne stvarnosti bio poput psihoterapije. Koliku je terapeutsku ulogu imala mnogima koji su rat proživljavali na svojoj koži govori podatak da su se čak uplaćivale mise kako bi jedna od glavnih junakinja, Eden Capwell, prohodala. Tamo gdje nije bilo struje zbog rata radili su se simultani radijski prijenosi dogodovština Capwellovih. Nikad neću zaboraviti masovni televizijski prijenos u predvorju hotela Adriatic u Biogradu, kada je 200-tinjak prognanika smještenih u hotelu zapanjeno gledalo u TV ekran i pitalo se hoće li Cruz zagrliti Eden. Nikoga tada nije bilo briga što granate tutnje na sve strane...
3. Divlja ruža
Rosa Salvaje je 1993. probila led meksičkih sapunica na Hrvatskoj televiziji, nakon čega su uslijedili I bogati plaču, Emperatriz, La usurpadora, Marisol...Danas je teško naći i lokalnu tv postaju koja nema barem jednu strastvenu latinoameričku telenovelu s estetikom modnih pista, jer u njima prevladavaju preplanuli mladići i žene zamamnih atributa...
4. Villa Maria
Hrvatska povijest soap-opere počela je Villom Marijom, sagom o dva obiteljska klana čiji se potomci međusobno vole. Ideja meksička, scenarij šablonski, gluma neuvjerljiva, ali utjecaj Žarka Radića, Damira Markovine i Jelene Veljače na kasniji razvoj ne samo sapunica nego i hrvatske celebrity karte bio je nemjerljiv. Villa Marija je, zajedno s Zabranjenom ljubavi, otvorila vrata mnogim početnicima koji su kasnije postali zvijezde drugih hrvatskih sapunica (Ljubav u zaleđu, Najbolje godine…)
5. Onur i Šeherezada
Kada su se u eteru RTL-a pojavili Onur i Šeherezada sve drugo je stalo. Turska ljubavna priča snažnim je emocijama kako na platnu tako i izvan njega zavladala televizijskim terminima i potakla golem turistički interes Hrvata za Tursku. A kad se orijentalna kutija jednom otvorila iz nje su nastavili iskakati Ezel, Asi, Staklen dom…