Američki zračni udari u Iraku su dvostruki neuspjeh. Prvi je potpuno promašena strategija u tzv. “ratu protiv terorizma”. Jer poslije neporažene Al Kaide pojavila se nova i radikalnija.
Koja sad ima ne samo vjersku i vojnu, nego i političku dimenziju stvaranja nove države na ruševinama Iraka i Sirije. Drugi je neuspjeh stvaranje uvjeta za bilo kakav normalan život ljudi u Iraku poslije američkog povlačenja. A u slučaju Sirije prepuštanje tamošnje opozicije na milost i nemilost režimu Bashara Assada i teroru radikalnog ISIL-a. Najnoviji američki zračni napadi, tvrdi se, pokušaj su zaštite manjinske, vjerske skupine u Iraku koji se zovu Jazidi. Prijeti im genocid i potpuno izumiranje. Jazidi, stisnuti na sjeveru Iraka između sunitskih i kurdskih područja, stoljećima su žrtve svoje religije koju islam smatra “sotonskom sektom”. Jazidi, koji čekaju i vjeruju u dolazak “drugog” svijeta, nikad zbog svoje vjere nisu uzeli oružje u ruke. Čak ni kako bi obranili sebe ni svoje obitelji.
Bio sam 2007. u Mosulu kad se, samo pedesetak kilometara od toga grada, dogodio najveći teroristički napad u cjelokupnom iračkom ratu. Tada su sunitski pripadnici Al Kaide, kako bi se osvetili za gubitke u sukobu s američkim snagama, detonirali četiri kamionske mješalice ispunjene eksplozivom u središtu mjesta u kojem su živjeli Jazidi. U tom napadu ubijeno je 796 ljudi, a više od tisuću i pol bilo je ranjeno.
Danas, preostalih nekoliko desetaka tisuća Jazida izbjeglo je pred ISIL-om. ISIL sve one koje nisu uspjeli pobjeći ubija, a nekoliko stotina žena je oteto i ne zna im se sudbina. Amerika najnovijim zračnim napadima samo priznaje svoj neuspjeh. Iako Obama tvrdi kako neće ponovno poslati kopnene snage u Irak, Amerika je opet u ratu. I šalje oružje i pomoć Kurdima. Baš kao i uoči invazije protiv Sadama.