Upoznat ću vas danas s jednim tipom ulaganja u koji je potrebno uložiti samo minimum novca (u nekim slučajevima čak ni to), uz mjesečnu kamatu na kojoj će vam svi pozavidjeti, a steći ćete bogatstvo za čitav život.
Otkako su se maleni Lovaši počeli zanimati za knjige, vlasnici su iskaznica iz obližnje knjižnice. Uz njih sam tada i ja napravila svoju iskaznicu. Posjet knjižnici prije dva dana opomenuo me da je vrijeme da svoju iskaznicu produžim na godinu dana. No ne samo to, uz to je sinula i ideja da vam napišem koliko puno može donijeti ulog od samo 20 € godišnje.
Izlazak iz školske klupe ne znači da trebamo prestati učiti
Nedavno sam naišla na poticajni tekst jedne umirovljenice, koja je zbog premale mirovine, odlučila pokrenuti vlastiti posao. Da bi to bilo moguće, najprije je trebala naučiti puno toga novoga. Koliko takvih umirovljenika oko sebe poznajete?
Ili da pitam direktnije, koliko imate poznanika koji kažu da žele i dalje raditi na sebi, učiti, bez obzira što su stekli neko zvanje? Tko od vas svakodnevno čita, koristi internet u svrhe da nešto nauči, a ne da uzaludno potroši vrijeme?
Pet načina kako investirati u sebe
1. Ako to još niste, svakako postanite član lokalne knjižnice. I male knjižnice sigurno imaju mogućnost da za vas naruče knjigu koju sami nemaju. Zato izgovori da u vašoj knjižnici nema poštene knjige, padaju u vodu. Druga je mogućnost da posuđujete knjige od prijatelja i poznanika. Samo, nemojte zaboraviti da se i te knjige moraju vratiti, jednako kao što bi ih vratili knjižnici iz susjedstva.
Investicija u znanje plaća najbolje kamate. (B. Franklin)
Čitajte i učite svakodnevno!
2. Još jedna od mogućnosti ulaganja u sebe je posjeta seminarima, tečajevima, velesajmovima. Raspitajte se u svome gradu postoji li tako nešto. To je pravo mjesto gdje ćete sretati istomišljenike. Još bolje rečeno, prava oaza sadržaja za koje ste zainteresirani. Na internetu postoji mnoštvo besplatnih webinara. Da, istina je da je većina njih na engleskom, ali engleski su mnogi od vas učili u školi. Nije li vrijeme da malo obnovite znanje jezika?
3. Čitajte blogove. I ovaj blog nastao je kao rezultat mnogih pročitanih knjiga, eksperimenata i projekata. Gotovo da i nema teme o kojoj se ne piše u blogovima (ako ne našima, onda sigurno u onima sa engleskog govornog područja). Zanima li vas nešto određeno, pitajte blogera čiji blog pratite. Korist od vašeg pitanja često može biti obostrana – vi ćete iz odgovora vjerojatno nešto novo naučiti, a blogeru često pitanja čitaoca pomognu u kreiranju novoga sadržaja.
4. Slušajte podcaste. Pisala sam vam već o njima. Posjedujete li internet i pametni telefon, nema boljeg načina da učite i dok koristite javni prijevoz, čekate satima na pregled u bolnici, trčite po šumi i činite dobro za svoje zdravlje. Podcasteri su često ujedno i blogeri, koji na još jedan način žele svoje sadržaje podijeliti sa što više ljudi.
5. Pazite na svoje zdravlje. Ako nije najvažnije, onda je barem podjednako važno paziti na sebe i raditi sebi u korist, a ne u inat. Investirajte vrijeme i novac i spremajte zdrava jela, vježbajte, vozite bicikl, pokušajte izbjegavati stres koliko je god moguće. Nije danas tema da vam pričam o tome što bi sve trebali činiti da budete zdravi. To smo sve naučili već u prvim razredima osnovne škole.
Pozivam vas da se pridržavate naučenoga. Nema izgovora da od posla ništa ne stignete. Priznajte, koliko često gledate sapunice, “Big Brother” ili “Svekrva traži snahu”? Što ste korisno naučili iz dotičnih emisija?
Zaključak
Da završim riječima s početka teksta: uložite minimum novca u sebe i potrudite se iskoristiti sve prednosti koje vam nudi lokalna knjižnica, internet ili ljudi oko vas. Budete li svakodnevno učili, budite sigurni da ćete na mnogo polja ubirati najbolje rezultate, biti uspješni u poslovnom i privatnom životu.
Učenjem ćete upoznavati neke nove svjetove, javljati će se nove ideje. Nema te lokalne ili svjetske krize koja će vas uzdrmati toliko jako kao ostale sugrađane. Znanje vam nitko i nište ne može ukrasti. Vi ćete se snaći u nekom drugom poslu, biti ćete prilagodljiviji od drugih. Zašto?
Pa ako i ne budete znali ništa iz ponuđenog zanimanja, biti ćete spremni naučiti u kratko vrijeme. A tu se razlikujete od velike većine drugih. Koji to ne žele.
Izvorni tekst pročitajte ovdje.
O autorici:
Zovem se Mirna Bašić i živim u Frankfurtu na Majni. Na svom blogu Lovadokrova.eu pišem i podržavam čitatelje da preuzmu financije u svoje ruke te da zajedno i opušteno krenemo na put prema financijskoj neovisnosti. Osim na blogu družimo se i na Facebooku.