Razdjelnici topline samo su jedna mjera koja može pridonijeti uštedama topline, objašnjava Gregor Saje, predstavnik najvećeg slovenskog poduzeća za upravljanje zgradama SPL d.d. iz Ljubljane. Saje kaže: „Naše analize, u koje smo uključili 298 zgrada i oko 6000 stanova, pokazuju da su u prvoj godini korisnici snizili temperaturu u stanovima čak i na nižu od preporučene (20-22 Celzijeva stupnja) kako bi uštedjeli, a sada je trend ponešto drukčiji. Ne žele se odricati komfora u stanovima pa traže druga tehnološka rješenja za uštedu toplinske energije“.
Trend pravednog plaćanja troškova
Trend koji je posljednjih godina u Sloveniji sve prisutniji jest pravednost plaćanja troškova za sve komunalne usluge, ne samo za toplinsku energiju. „U slovenskim višestambenim zgradama tako je u porastu potražnja za obračunom vode prema realnoj potrošnji. Vlasnici i korisnici stanova sve više žele imati kontrolu nad time što i koliko troše te utjecati na to koliko za to plaćaju. Dogovore je zbog mješovitog vlasništva zgrada teško postići, jer vlasnici još nisu svjesni da je aktivno sudjelovanje u upravljanju zgradom njihova dužnost i investicija u vrijednost stana. Baš je zbog toga važno da upravitelji objektivno i stručno informiraju korisnike o mogućnostima i raspoloživim tehnologijama“, zaključuje Saje.
Kako postići da je stan topao, a troškovi za grijanje manji? Raspitajte se kod etabliranih ponuđača o tehnologijama hidrauličkog balansiranja i termostatskim setovima za radijatore.
Uspješna priča iz Slovenije - uštedjeli čak 40 posto!
Konkretnije uštede donose tehnologije hidrauličkog balansiranja i termostatskih ventila. Obje su dio Siemensove obitelji proizvoda Siemeca i znatno pomažu u učinkovitom grijanju. Sustav hidrauličkog balansiranja pomaže da se topla voda koja grije radijatore jednakomjerno i bez nepotrebnih gubitaka zbog njenog hlađenja kada putuje do gornjih katova rasporedi po cijeloj zgradi, a uz pomoć termostatskih ventila radijatori se automatski otvaraju i zatvaraju kada postignu željeni stupanj temperature u prostoru. U stambenoj zgradi sa 110 stanova instalacijom razdjelnika topline, termostatskih ventila i sustava hidrauličkog balansiranja vlasnici su uštedjeli 42% toplinske energije. Vrijeme vraćanja investicije je bilo dvije i pol godine, znatno manje u usporedbi sa promjenom stambenog ovoja (prozora, krova, fasade).
Za više sadržaja na temu razdjelnika topline posjetite specijal Plati koliko potrošiš!