To je to što me zanima!

Znaš li što su mentalne mape? One ti pomažu u učenju

Na ovaj način olakšat ćete si učenje i istodobno zapamtiti više podataka. Umne ili mentalne mape su prikaz misli i informacija kroz slike i riječi
Vidi originalni članak

Umne ili mentalne mape pomažu nam da brže i lakše učimo. One su prikaz misli i informacija kroz slike i riječi. Pomoću njih možemo na lakši način zapamtiti veću količinu gradiva, skratiti vrijeme učenja, a naučeno zapamtiti do kraja života.

Izumitelj modernih umnih mapa je engleski profesor Tony Buzan koji je istraživao način učenja kod studenata. Shvatio je kako ne nauče dovoljno korištenjem vlastitih bilježaka te je zaključio da je potrebno tijekom učenja koristiti i desnu polovicu mozga. To se postiže izradom umnih mapa. 

Lijeva strana mozga je logična, analitična i racionalna, dok je desna zadužena za kreativnost, boje, osjećaje... Često naučimo dio gradiva, a s vremenom se sjećamo samo stranice ili slike u knjizi, no ne možemo se sjetiti što je pisalo. 

Umna mapa nam pomaže da vidimo grane, boje i slike koje nas podsjećaju na gradivo. Na ovaj način riječi ili rečenice zamjenjujemo simbolima i slikama koje nas podsjećaju na tekst jer mozak slike povezuje s asocijacijama.

Pomoć pri pamćenju velikog broja  činjenica ili u pisanju lektire

Učenici OŠ Centar u Rijeci iskoristili su mentalnu mapu za učenje lektire. Likove i događaje iz knjige “Vlak u snijegu” stavili su na papir. Na jednu umnu mapu stane i 50 stranica teksta. Umjesto rečenica stave se ključne riječi (voda, vrijeme, šuma...). Koristite različite boje i veličine slova za razne teme. U sredini mape je glavna tema koja se dalje grana.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare