Životinje grade domove iz istog razloga kao i ljudi, da bi se zaštitile od grabežljivaca i da bi bile sigurne od vjetra, hladnoće, kiše, ali i da bi imale gdje podizati potomke. Pčele projektiraju precizne košnice, lisice kopaju brlog, a medvjedi grade privremene jazbine za zimski san.
Neke životinje ne napuštaju svoj dom cijeloga života. Alati za gradnju su im kljunovi, kandže, noge i krila. Životinje 'arhitekti' ulažu mnogo vremena i energije u gradnju te stotine puta dovlače materijal. Koriste se svim vrstama građevinskog materijala iz okoliša - lišćem, grančicama, travkama, kamenčićima, ali i vlastitim perjem ili krznom.
Ptice svoja gnijezda 'cementiraju' blatom, travama, pijeskom i ostacima kukaca koje povezuju izlučevinama kao što je slina.
Domovi su često puno veći od životinja koje u njima žive.
'Dvorac' termita
Građevine termita su najviše s obzirom na njihovu veličinu. Termitnjaci nalik na bajkovite dvorce mogu biti široki 12 metara i viši od sedam.
Australski pauci imaju mrežu dugu 600 metara
Pauci u Australiji zajedno su izgradili divovsku mrežu zbog obilja kukaca u prirodi. Proteže se na oko 600 metara. Zahvaljujući njenoj veličini, love puno više kukaca za jesti.
Dabrovi brane grade godinama
Dabrovi su pravi majstori. Granama oblikuju polukružne brane da zaustave riječni tok i stvore jezerce u kojem lakše love ribu.
Ptice tkalci
Parovi ptica tkalaca udružuju snage i grade sobu do sobe, odnosno gnijezdo do gnijezda. Konačni rezultat su divovska gnijezda široka do osam metara.