Zečevi su porodica sisavaca iz reda dvojezubaca. Zec i kunić međusobno se razlikuju i nisu isto, kao što se često misli.
Kunići su sitniji od zečeva i za razliku od njih skloništa si ne rade na zemlji već kopaju rupe u njoj u kojima se skrivaju.
Uši i stražnje noge zeca dulje su nego kod kunića. I jedna i druga vrsta prisutne su u divljini. Kunića je puno lakše pripitomiti, dok je kod zeca to teško ili gotovo nemoguće. Zec živi usamljenički život, dok je kunić društvena životinja koja živi u grupama.
Dok se zečevi rađaju već prekriveni dlakom i spremni za samostalni život, tek rođeni kunići su potpuno goli, slijepi i ovisni o majci. Kunići mogu biti divlji i pitomi. U prirodi žive u nastambama koje sami iskopaju ispod zemlje. Sitnije su građe od zeca, znatno pitomiji, spretniji, a neki smatraju i da su inteligentniji.
Kunići dolaze u raznim pasminama
Europski kunić ili lat. Orcyctolagus Cuniculus potječe iz jugozapadne Europe i sjeverozapadne Afrike.
Postoji mnogo pasmina kunića - patuljasti, orijaši, ovnoliki (sa spuštenim ušima), dugodlaki, kratkodlaki. Dolaze u mnogobrojnim kombinacijama boja. Ponekad je teško odrediti pasminu, pa vam često čak ni trgovac u pet shopu neće znati objasniti koja je to pasmina koju prodaje. Četiri najpopularnije pasmine, unutar kojih postoji još nekoliko vrsta, su patuljasti, ovnoliki, Angora i Rex.
Kuniće mnogi imaju kao kućne ljubimce jer su izrazito umiljati, veseli i vole društvo ljudi.