Zašto su ljudi većinom dešnjaci, a ne ljevaci do danas je ostao misterij. Znanstvenici su se složili da je genetika uključena u ljevorukost jer se ponavlja u obiteljima. Ljevoruki će roditelji dva puta vjerojatnije imati dijete ljevaka.
Ljevoruki će roditelj dva puta vjerojatnije imati dijete ljevaka, a oba ljevoruka roditelja povećavaju vjerojatnost da će imati dijete ljevaka do četiri puta. Ipak, genetika ne može u potpunosti objasniti postojanost u broju ljevaka, odnosno činjenicu da je u populaciji jedna od deset osoba ljevoruka, smatra jedan znastvenik.
Druga teorija govori da ljevorukost ponekad može biti posljedica poremećaja razvoja u maternici prije ili tijekom poroda, a treća ističe utjecaj hormona: tvrdi se da su osobe koje se služe lijevom rukom u maternici bile izložene većoj koncentraciji testosterona prilikom razvoja mozga fetusa.
U životinjskom carstvu postoji približno jednak broj jedinki koje koriste svoju lijevu kao i desnu šapu. Poznato je i da je ljevorukost nešto češća kod muškaraca nego kod žena, a broj vrhunskih sportaša pokazuje da su ljevaci izuzetno uspješni u sportovima u kojima se dva protivnika moraju izravno suočiti, kao što je košarka.