Malo je teško, ali sva djeca mogu trenirati capoeiru. Učimo stoj na glavi, na rukama, sviramo instrumente i zabavljamo se, kaže Max Mislav Radović (7). Ide tek u prvi razred, a tri godine trenira ovu afrobrazilsku vještinu.
Riječ je o kombinaciji borbe, plesa, akrobatike i tehnika samoobrane, a sve je popraćeno glazbom.
Na treninzima je naglasak na improvizaciji, pa djeca trenirajući razvijaju maštu i kreativnost.
- Zapravo je riječ o brazilskoj igri kroz pokret. Budući da je vještina raznolika, svatko u njoj pronađe neki segment u kojem je dobar - kaže trenerica Tena Kostanjšek koja već 10 godina trenira capoeiru.
Dodaje kako je riječ o nenatjecateljskoj disciplini, a djeca pokušavaju nadmašiti jedino sami sebe. Na treningu mali capoeiristi stoje u krugu.
Plješću i sviraju razne instrumente dok dvoje od njih ulazi unutar kruga. Par u krugu “se igra“, odnosno uz glazbu izvodi atraktivne pokrete. Djeca tako razvijaju ritmičnost, mišiće i fleksibilnost te stječu snagu i bolju kondiciju.
- Ovo je borilačka vještina, ali se ne tučemo. Jedino me malo glava boli od stoja na glavi - objašnjava Max s kojim se problemima na treninzima susreće.
Iako ima elemente borilačke vještine, capoeira ističe nenasilje, zajedništvo i poštovanje. Na capoeiru u Amazonas centar Maxa je doveo tata koji također trenira. Vještina je to za velike i male, a za nju nije potrebno nikakvo predznanje ili fizička spremnost. Djeca treniraju u tri skupine ovisno o dobi, a može se početi već s četiri godine.
- Neka dođu sva djeca s nama trenirati, zabavno je - rekao je Max.
Capoeiru su izmislili afrički robovi u Brazilu
Capoeirom su se prvi bavili afrički robovi dovedeni u Brazil. Capoeirom su izražavali svoju težnju za slobodom. I danas ova vještina simbolički označava slobodu jer onima koji je “igraju” omogućuje da sami improviziraju pokrete i pokažu vlastiti izričaj. U Brazilu se danas capoeira uči u osnovnim školama, na fakultetima i policijskoj akademiji.
Na treninzima uče svirati neobične instrumente
Pandeiro, berimbau i atabaque su neobični instrumenti na kojima djeca sviraju, objasnio nam je Max. Amazonas centar treninge drži u Zagrebu i Zaprešiću. Cijena je 200 kuna mjesečno za dva treninga tjedno. Svi zainteresirani mogu se javiti trenerici Teni na broj 098/224 834. Trenirati se može i u Puli, Dubrovniku, Rijeci, Splitu...