Jaja vidimo svaki dan, a sigurno ih većina vas voli. Jako su zdrava i pomažu nam da rastemo. Sadrže puno vitamina B koji pomažu da bolje pamtimo gradivo u školi. Možemo ih jesti mekano kuhana, tvrdo kuhana, na oko, kajganu...
Sad kad smo to utvrdili, pitanje je zašto je jaje jajoliko? Takav oblik daje mu nevjerojatno snagu i izdržljivost. Stavite na ruke gumene rukavice i stisnite jaje što jače možete. Pokušajte primijeniti jednak pristisak na sve strane. Ako radite točno, nećete ga moći razbiti. Ne samo vi, nego nitko! Tako je jer pristisak nikad nije na jednom mjestu nego se, zbog jajolikog oblika, prenosi za sve zaobljene dijelove koji zajedno drže težinu.
Također, se mogu kotrljati u krug oko najšiljastijeg kraja. To je korisno kad jaje ispadne iz gnijezda jer se neće tako lako razbiti.
Noj liježe najveća jaja na kopnu: teška su čak oko 1,5 kilograma i veličine su dinje. Kad ga usporedimo s kokošjim, veće je oko 24 puta. Najmanje jaje je ono kolibrića. Njegovih 4700 jaja stane u jedno nojevo jaje.
Što je bilo prvo - kokoš ili jaje?
Kanadski znanstvenici pronašli su gnijezdo dinosaura gdje su oni polagali jaja puno prije nego što su nastale ptice (a i pilići). Ptice su se razvile iz dinosaura, a to dokazuje da je jaje prvo.