Kineski zid jedno je od sedam svjetskih čuda. To je najveća građevina u svijetu, dužine 8852 kilometra. Visok je od 10 do 16 metara i širok 8 metara. Proteže se od stepa srednje Azije do Žutog mora te je najduži zid u svijetu i najveći obrambeni objekt. Najpoznatija je turistička atrakcija Kine.
Gradnja Kineskog zida počela je u 3. st. prije Krista tijekom vladavine prvog kineskog cara Qin Shihuanga.
Zid štitio seljake od napada nomadskih plemena
On je gradio zid kako bi zaštitio svoju zemlju od upada Huna, plemena nomada. Prvo su sagrađeni dijelovi na sjeveru Kine. Oni su štitili seljake na plodnim poljima od čestih napada nomadskih plemena. Zid su gradili punih 20 stoljeća. Gradnja je završila u 17 st. Građevina se proteže preko brda i planina. Prolazi kroz pustinje, stepe i močvare. Zid prolazi kroz 15 kineskih pokrajina i autonomnih regija. U vrijeme vladavine prvog kineskog cara zid je gradilo oko 2 milijuna ljudi.
Zid ima 20 tisuća osmatračnica
Na mjestima gdje nije bilo prirodnog kamena pekli su opeku, gdje je bila glina upotrebljavali su nju, a u pustinji Gobi zid su ispunjavali šljunkom, pijeskom i grančicama sa stabala. Na svakih stotinjak metara podignuta je osmatračnica, a ukupno ih je oko 20.000. Unatoč ogromnom zidu, mongolski vojskovođa Džingis-kan s konjanicima je uspio ući u Kinu 1211. Danas je manje od 10 posto originalnog zida netaknuto, a ostatak je u lošem stanju. Kineski zid se od 1987. nalazi na listi svjetske baštine UNESCO-a.