U najljepšem šarolikom gradu nema škrtosti, natjecanja, zlih riječi, zavisti niti bahatosti. U njemu žive čudni stanovnici puni dobrih i pozitivnih misli. U njemu živi i simpatični užurbani djedica s polucilindrom na glavi kojem svi ti stanovnici dolaze sa svojim neobičnim problemima znajući da će on pronaći neko rješenje. On je junak svoga grada jer ima čudotvoran stroj koji proizvodi napitak pomoću kojeg nestanu svi problemi. Dakako, svi mi koji smo “odrasli” u tom gradu, prikovani za male ekrane, znamo da je riječ o profesoru Baltazaru i stanovnicima Baltazargrada.
Baltazar, kojemu je ime dao Pavao Štalter, glavni je lik istoimene animirane serije proizašle iz Zagreb filma. Snimala se od 1967. do 1978. godine, a do danas je ostala najuspješniji projekt Zagrebačke škole crtanog filma. Kroz 59 nastavaka profesor Baltazar nije naišao niti na jedan problem koji nije mogao riješiti. Sadržaj svakog nastavka zapravo je isti, ali problem je različit. Uoči početka Domovinskog rata Baltazar se prestao emitirati. Role filma čuvane su u podrumima i skladištima Zagreb filma sve do 2007. godine, kad su digitalizirane u Rimu, gdje se obradilo oko 400 kilograma negativa. Restaurirano je svih 59 epizoda. Novi nastavci kultnog crtića snimljeni su 2005. godine.
U moru današnjih crtanih filmova koji su prepuni nasilja, svi se rado sjetimo Baltazara. Duhovitog i skromnog znanstvenika, ljubitelja prirode i borca protiv zla koji je živio kako bi pomogao drugima. Jedan je od rijetkih likova animiranog filma koji svoje i tuđe probleme ne rješava nasilno nego njima pristupa razumno i pokušava ih riješiti maštom. Osim što je crtić duhovit, vrlo je edukativan. Autor Zlatko Grgić stvorio je crtić koji uči djecu o vrijednostima života, o tome da treba prihvatiti različitosti, biti vedra duha i pun dobrote te se radovati tuđoj sreći. Likovi komuniciraju neartikuliranim mrmljanjem, pa se priča može interpretirati kako god tko hoće. Zanimljivo je da je Baltazargrad muška sredina. Ženski likovi rijetko se pojavljuju.
Baltazar je svojom domišljatošću osvojio simpatije djece, ali i odraslih. Nisu ga obožavali samo u tadašnjoj Jugoslaviji već i u inozemstvu. Profesora Baltazara otkupilo je više od 30 zemalja, a najpopularniji je bio u Skandinaviji.