Nekoliko sati vožnje od Zagreba nalazi se Postojna, najveća eurpska špilja. Otkrivena je 1818., sadržava dvadeset kilometara špiljskih formacija, a stara je 3 i pol milijuna godina. Stanište je čak 175 životinjskih vrsta, među kojima je najpoznatija čovječja ribica.
Špilja je struju dobila davne 1884. Tako je malo slovensko selo dvije godine prije velebnog Londona uživalo u tada modernoj tehnologiji. I to sve jer je očarala austrougarskoga kralja Franju Josipa.
Šećući njezinim hodnicima, posjetitelji mogu uživati u brojnim stalaktitima i stalagmitima. Posebno oduševljava prostor nazvan kongresna dvorana. U njega stane stane čak jedanaest tisuća ljudi, a kada zapjevaju, dodatno napune prostor pozitivnom energijom.
Jedina jama sa željeznicom s dva kolosijeka
Samo se u Postojnskoj jami možete već 140 godina voziti posebnim vlakićem ispod veličanstvenih lukova koje kao lusteri ukrašavaju stalaktiti. Od nekadašnjih nešto više od 300 metara, koji su posjetiteljima bili dostupni do 1818. godine, danas posjetitelji jame tijekom redovitog obilaska u trajanju od sat i pol mogu obići nešto više od 5 kilometara rovova prilagođenih turističkim posjetima.
Upoznajte zmajeve mladunce
Čovječje su ribice oduvijek golicale ljudsku maštu. Prema narodnoj predaji riječ je o zmajevim mladuncima koje visok vodostaj može iznijeti čak i na površinu. Osim čovječje ribice tu stalno živi i 100 drugih vrsta životinja, povremeno i do 150. To su sitni pauci, zanimljivi tankovratni podzemljar, jamski vodeni magarčić, skakavci, leptiri, vodeni puževi, šišmiši...
Dragulj od pet metara
Najljepši stalagmit Postojnske jame zove se Briljant. Otprilike 5 metara visok stalagmit Briljant stoji na mjestu gdje strop jače, ravnomjerno propušta vodu. Iz vode koja se spušta niz njegovo oblo tjeme, stalno se ravnomjerno taloži tanak sloj od čistog kalcita. Stalagmit stoga izgleda iznimno bijelo i blještavo.
Turistička znamenitost već 200 godina
Početkom organiziranog turizma u Postojnskoj jami smatra se posjet austrijskog prestolonasljednika Ferdinanda 1819. godine, ali u Rovu starih potpisa nalaze se i puno stariji potpisi posjetitelja – čak iz 13. stoljeća.