Stručnjaci kažu da je u zadnjih desetak godina u naše more uplovilo i počelo se zadržavati oko 450 stranih ribljih vrsta. Među njima ima i otrovnica na koje je najlakše naletjeti u južnom dijelu Jadrana. Riječ je o tropskim ribama koje su u naše more dospjele preko Sueskog kanala otvorenog 1869. Kanal je stvorio prvi prolaz između Crvenog i Sredozemnog mora.
Crveno more slanije je od Sredozemlja i ima nižu temperaturu pa je Sredozemlje povoljnije za primanje migranata. Zadržavanju otrovnih riba u Jadranu pridonijelo je i globalno zatopljenje.
Jedna od najotrovnijih pronađenih kod nas je riba fugu. Ona ima otrovne unutarnje organe.
- Opasno ju je jesti sirovu, a u Japanu je specijalitet. Sadrži neurotoksin koji na ljude djeluje tako da zaborave disati i zatim umru od gušenja - rekao je Alen Soldo, stručnjak sa splitskog Oceanografskog instituta.
U uvali Marčuleti na Pelješcu rekreativni ribar uhvatio je početkom mjeseca žutugu ljubičastu koja otrov skriva u duguljastom repu. Mjesec dana prije ribara je iznenadio ulov u Neretvi - paklara, jedna od najrjeđih riba, stara 500 mil. godina.
Vlasnici prevelike piranje bacaju u rijeke i jezera
Na međunarodnom natjecanju Miroslav Sudar ulovio je 2011. grabežljivu ribu tešku jedan kilogram u zagrebačkom jezeru Jarun. Skočila je metar u vis. Vlasnici uglavnom bacaju piranje kad im prerastu akvarije. Viđene su i u rijekama.
Ugroženi fosil
Paklara nema čeljusti, nego stalno otvorena usta okružena pipalima. najrjeđa je na svijetu. nije se promijenila 500 mil. godina.
Iz Atlantika
Kostoroga je ronilac uhvatio kraj stobreča. težio je pola kilograma, iako može narasti i do šest kilograma.
Otrovni bucanj
Najdraža hrana su mu meduze. ulovili su ga kraj rijeke. imao je 70 kilograma, a inače živi u toplim morima.
Najotrovniji fugu
Djeca su je ulovila u tribunjskoj luci. Inače živi u morima kine i japana.
Žutuga ljubičasta
Ugiba na temperaturi ispod 15 stupnjeva. plijen probada repom iz kojeg ispušta otrov.