Duga surla, velike uši, tutnjava tla koja dolazi izdaleka? Da, pristiže - slon! Najveće kopnene životinje vrlo su inteligentna bića, pa pokazuju znakove tuge, radosti, ljutnje ili spremnost na igru. Ti golemi sisavci žive i do 70 godina. Mladunci teže oko sto kilograma, a odrasli i do sedam tona - kao četiri ili pet automobila. Nastanjeni su u Africi i Aziji.
Biljojedi su, pa provode čak 16 sati dnevno hraneći se biljkama. Na dan pojedu 250 kilograma trave, lišća, kore drveta ili raznih plodova. Slonovi dobro plivaju, ali ne mogu kaskati, skakati ili galopirati. Imaju dva glavna načina kretanja: šetnja i brži hod koji je sličan trčanju. Slonovi mogu komunicirati na velikim udaljenostima stvarajući svoj karakterističan zvuk - tutnjavu i trubljenje surlom. Iako nemaju prirodnih neprijatelja, kad naiđu na lavove, predvodnici će prijeteći potrčati prema njima i zatrubiti kao upozorenje.
Ubere si travku golemom surlom
Kljove su njihovi drugi gornji sjekutići, a kod mužjaka mogu narasti do 18 cm godišnje. Njima kopaju zemlju u potrazi za vodom, soli i korijenjem ili gule koru s drveća. Zbog kljova ih ljudi često i ubijaju.
Ono po čemu je slon najpoznatiji njegova je dugačka surla. Toliko je osjetljiva da njome može ubrati samo jednu travku, ali snažna da može slomiti granu. Poput usisavača njome povuku vodu do 14 litara i ubace u usta, a nekad im služi i kao tuš za polijevanje vode ili blata kojim svoju kožu štite od jakog sunca.