Mnogi misle da naziv za kemijsku olovku penkala dolazi od engleske riječi pen (olovka). Istina je da je penkala dobila ime po hrvatskom izumitelju Slavoljubu Penkali.Već kao dječak rastavljao je satove i brave na ladicama.
U Zagrebu se bavio izumiteljstvom te je tijekom života dovršio 80 izuma iz kemije, medicine, mehanike, fizike i zrakoplovstva. Njegovi izumi su: držač nalivpera kojim se ono zatakne za džep, deterdžent, termofor, termosica, rotacijska četkica za zube, džepna svjetiljka...
Rođen je 20. travnja 1871. godine kao Eduard Penkala u mjestu Liptovský Mikuláš u današnjoj Slovačkoj. Nakon školovanja u Beču i Dresdenu doselio se sa suprugom, pijanisticom Emilijom Stoffregen u Zagreb. U Zagrebu je dobio posao kao kraljevski tehnički kontrolor. Nova domovina Penkali se toliko svidjela pa je odlučio promijeniti ime u Slavoljub. Penkala je 1906. godine patentirao svoj najpoznatiji izum, mehaničku olovku pod nazivom Penkala koju je počeo proizvoditi u Zagrebu. Olovka koja se ne mora šiljiti oduševila je svijet. Penkaline olovke i nalivpera izvozile su se u više od 70 zemalja.
Dizajn zaštitnog znaka svojeg poduzeća (u kojem je bilo zaposleno 800 radnika), simpatičnog čovječuljka s ogromnim ušima i špičastim nosom, osmislio je Penkala. Bila je to njegova karikatura.
Prvi njegov izum je termofor 1903. godine, koji se danas smatra pretečom termos-boce. Dvije godine poslije Penkala je patentnom uredu prijavio novi izum - rotirajuću četkicu za zube.
Do izuma je došao sasvim slučajno, i to zbog kćeri Thee. Kako nije voljela prati zube te se prije svakog pranja skrivala u kući, odlučio je nešto poduzeti i pomoći kćeri.
Penkala je često putovao, a u hotelima su ga znali uznemiravati razni kukci. Tako je osmislio i sredstvo za uništavanje insekata, tj. insekticid. Između ostalog, izumio je i deterdžent za rublje.
Sav novac koji je zaradio od olovka i nalivpera uložio je u gradnju prvog hrvatskog zrakoplova. Tijekom gradnje zrakoplova Penkala je sagradio hangar na vojnom vježbalištu na zagrebačkom Črnomercu. Tako je stvorio prvu pistu u Hrvatskoj.
Ovaj plodonosni izumitelj umro je 5. veljače 1922. godine u 51. godini od upale pluća. Zagrepčani su mu priredili do tada neviđeni sprovod. Pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Pokrenuo je TOZ
S poduzetnikom Eduardom Mosterom osnovao je Penkala-Moster i otvorio tvornicu olovaka. Ona postoji i danas pod imenom TOZ.
Popularna penkala
Na osnovi samo deset uzoraka svoje mehaničke olovke koje je odaslao Europom, Penkali je stiglo čak 100.000 narudžbi za izradu tih olovki.
Leptir ga je inspirirao da izumi zrakoplov
Penkala je volio prirodu te je sa sinom Eduardom često promatrao leptire i ptice. Očarao ga je leptir Neptis lucilla. Zahvaljujući njemu dobio je ideju kako konstruirati avion te je po njemu nazvao dvosjed koji je sagradio 1909. Godinu dana poslije je i poletio. Njime je upravljao Dragutin Novak, prvi hrvatski pilot.