To je to što me zanima!

Djeco, evo me: Na utakmicu Medveščaka stiže Djed Mraz

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Iako zatrpan poslom pred božićne blagdane, Djed Mraz je odlučio posjetiti Zagreb. Čuo je da su djeca u Hrvatskoj posebno srdačna pa ih je želio osobno upoznati
Vidi originalni članak

Iako zatrpan poslom pred božićne blagdane, Djed Mraz je odlučio posjetiti Zagreb. Čuo je, kažu nam u finskom veleposlanstvu, da su djeca u Hrvatskoj posebno srdačna pa ih je želio osobno upoznati.

U Zagreb su ga poveli igrači finskog hokejaškog kluba Jokerit u svojem avionu. Neslužbeno doznajemo da Djedove saonice nisu prošle tehnički pregled, ali da bi ih do Božića trebao registrirati.

Njegov pravi dom nalazi se na finskoj planini Korvatunturi, no svoju vlastitu poštu uz pomoć vilenjaka vodi nedaleko od grada Rovaniemi u finskoj Laponiji.

Glavni poštanski ured Djeda Mraza je logistički centar u koji uoči svakog Božića stiže više od pola milijuna razglednica, pisama i paketa. U jednoj od zgrada nalazi se i pravi “ured” Djeda Mraza.

Do njega se dolazi kroz prostoriju s visokim svodovima gdje se nalazi divovski satni mehanizam naziva “Regulator brzine vrtnje zemlje”.

Ostavlja dojam magije i misterije koju Djed Mraz koristi kako bi obišao cijeli svijet i djeci na vrijeme dostavio milijune darova. Posjetitelje Djedu Mrazu vode vilenjaci. Prema legendi staroj 200-tinjak godina, Djed Mraz ima saonice i devet sobova, a znanstvenici su se pozabavili izračunima koliko prijeđe kilometara i kojom brzinom.

Dr. Larry M. Silverberg, inače profesor strojarstva na North Carolina State University, sa studentima rješava probleme Djeda Mraza.

Izračunali su kako Djed Mraz poklone nosi za 200 milijuna djece na prostoru od 518 milijuna četvornih metara.

- Budući da računamo kako svako domaćinstvo u prosjeku ima 2,67 djece, Djed Mraz mora obići oko 75 milijuna domova. Uzmemo li u obzir da je prosječna udaljenost između dva doma oko 2,62 kilometra, Djed Mraz na Božić mora prevaliti 196 milijuna kilometara - istaknuo je Silverberg.

Dodaje da sobovi mogu letjeti brzinom od 113 kilometara na sat i da koriste mlazni pogon s obje strane saonica. Sobove je uzgojio da izvrsno vide noću i bez problema se spuštaju na krovove.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • NoraSekula 15.12.2014.

    Zašto ne dođe u Split ,puno je ljepši i bolji.

Komentiraj...
Vidi sve komentare