Prvi stanovnici Santa Dominga bili su članovi indijanskog plemena Taíno, što na njihovu jeziku znači dobar ili plemenit. Istrijebili su ih europski osvajači. Kad je Kristofor Kolumbo brodovima krenuo prema Indiji, a završio u Americi, njegov brat Bartolomeo ostao je na Karibima. Na otoku Hispaniola, koji je danas dio Dominikanske Republike, 1496. godine osnovao je Santo Domingo.
Grad leži na ušću rijeke Ozama i najstarije je europsko naselje u Americi. Turisti ga obožavaju zbog odlične kave, kakaa i lijepih pješčanih plaža. Jedna od najvećih atrakcija Santa Dominga je plaža Cofresi čija laguna je dom dupinima, a blizu je i bazen u kojem se može plivati s morskim psima. Centar glavnoga grada Dominikanske Republike, u kojem se nalaze najstarija katedrala i Kolumbov svjetionik, pod zaštitom je UNESCO-a od 1990.
Neki povjesničari tvrde da je Kolumbo pokopan baš u toj katedrali, iako za to nema dokaza. Kolumbov sin Diego dugo je bio guverner Santa Dominga.
U Dominikanskoj Republici klima je tropska, a prosječna godišnja temperatura je 28 stupnjeva Celzijevih. Ljeti su na otoku česti uragani pa je Santo Domingo najbolje posjetiti zimi. U gradu ima stotinjak raskošnih botaničkih vrtova.
Palača Alcázar de Colón postala je muzej
Veličanstvenu kamenu vilu od 50-ak soba i nekoliko vrtova 1512. godine dao je graditi Diego Colón, sin Kristofora Kolumba. Palača je danas znatno manja, a turisti u njoj mogu vidjeti rijetke otočke umjetnine iz razdoblja renesanse.