ISS je međunarodna svemirska postaja (International Space Station). Zajednički je projekt nekoliko država i svemirskih agencija i najveći u povijesti. Prva je građevina koju su sastavljali u svemiru i koja je složena od modula građenih u različitim državama.
Prva posada uselila se 2000. godine
Danas je ISS veća od bilo koje prijašnje svemirske stanice. Prva posada uselila se 2000. i time je započela era stalnog boravka ljudi u svemiru. Kako niti jedna zemlja nije imala novca za tako skup projekt, 1993. Amerika, Rusija, Japan, EU i Kanada potpisale su sporazum o suradnji. Sastavljanje je počelo 1998. Svi ruski moduli lansirali su se i spajali pomoću robota, a ostale dijelove dostavili su pomoću space shuttlea. Morali su ih montirati astronauti u svemirskim šetnjama koristeći robotske ruke. U beživotnom svemiru, u kojem nema zraka, na ekstremnim temperaturama i pri vrlo visokim tlakovima astronauti su izlazili i radili na stanici. Za svaki sat proveden u svemiru astronauti su proveli deset sati trenirajući pod vodom jer su to uvjeti nasličniji bestežinskom stanju. Postaja juri brzinom od 28.000 km/h, što je dovoljno da obiđe Zemlju svakih 90 minuta 16 puta na dan. U jednom danu svaki član posade provede oko 14 sati u radu ili u vježbi, oko jedan i pol sat u pripremi obroka i jedenju te oko 8,5 sati spavajući. Astronautima je na raspolaganju specijalna brodska kuhinja.
Astronauti spavaju pričvršćeni za krevet
U postaji su noževi i vilice magnetom spojeni za pladanj da ne odlete. Kako nema gravitacije, astronauti spavaju pričvršćeni za krevet da ne odlebde u snu. Jednostavni zadaci poput pranja zubi u bestežinskom stanju nisu laki. Voda ne teče u mlazu nego se skuplja u mjehuriće. Svježu vodu astronauti uzimaju iz cijevi, a drugom usišu prljavu. Vježbanje je važno jer im mišići i kosti slabe.