To je to što me zanima!

Forenzika nije jednostavna kako izgleda u serijama

Koliko znanost i laboratorijska ispitivanja mogu pomoći u otkrivanju nekog zločina, pljačke ili ubojstva znaju forenzičari. Postali su česta tema u serijama poput “CSI”
Vidi originalni članak

Koliko znanost i laboratorijska ispitivanja mogu pomoći u otkrivanju nekog zločina, pljačke ili ubojstva znaju forenzičari. Postali su česta tema u kriminalističkim serijama poput “CSI” i “Ekipa za očevid”. Takve serije učinile su popularnim ovo zanimanje i samu znanost forenziku. 

No u stvarnosti forenzičari puno teže i sporije pronalaze zločince te dolaze do istine i pravde. Većina njih složit će se da je forenzika na televiziji prilično nestvarna i na granici mogućeg. Tehnologijama i znanjima iz raznih područja znanosti, medicine, biologije, patologije, kemije, botanike i arheologije forenzičari pokušavaju razriješiti kriminalne radnje na sudu. Forenzičar prepoznaje tragove i proučava mjesto zločina. Ti tragovi se skupljaju, spremaju i dokumentiraju. 

Svako mjesto zločina traži poseban pristup i obradu. Na otvorenim prostorima, gdje je počinjen zločin, obrađuje se široko područje te se ispituje tlo i drveće. Osnovni zadatak forenzike je uočiti, izdvojiti, obraditi i sačuvati identitet traga te ga dostaviti u laboratorij. Najveći dio posla obavlja se u forenzičnom laboratoriju u kojem se uzeti trag pretvara u materijalni dokaz zločina. Analizama, raznim instrumentima i tehnikama otkrivaju se razbojnici, ubojice i ostali kriminalci. Centar za kriminalistička vještačenja “Ivan Vučetić” u Zagrebu jedan je od najbolje opremljenih u Europi i dio je europske mreže. Svaka hrvatska policijska uprava ima ekipe za očevid koje, prema potrebi, traže stručna i dodatna vještačenja iz Zagreba. 

Kriminalistički tehničari su školovani i sposobni za dio forenzike koji se obavlja na mjestu događaja. Dodatnu stručnu pomoć dobivaju iz Centra koji ima bazu podataka DNK u kojoj su gotovo svi dosad optuženi kriminalci.

Najčešće se traži DNK kako bi se otkrio počinitelj

DNK analiza je najvažinija u forenzici. Osumnjičenima se uzima uzorak krvi, kose ili sline te se odredi njihov DNK koji je jedinstven. On se koristi kako bi se utvrdila nečija nevinost ili krivnja. Tragovi s četkice za zube, vlas kose s češlja, brijačeg aparata mogu pomoći u otrkivanju zločina. DNK tehnologija se danas primjenjuje kao dokaz na suđenjima za kaznena djela.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Timmy2 01.09.2013.

    Slažem se,u tv-serijama to izgleda kao mačji kašalj.! Sigurna sam da forenzičarima treba puno truda da bi došli do tragova.!

Komentiraj...
Vidi sve komentare