To je to što me zanima!

Insekti kao pirotehničari: 'Moje pčele mogu pronaći eksploziv'

Ispod hranilica napunjenih otopinom šećera postavlja se TNT. Pčele su naučili da se uz eksploziv uvijek nalazi i hrana, tako da u prirodi samo prate miris eksploziva
Vidi originalni članak

Mine su dosad tražili pirotehničari, avioni, pa čak i dresirani psi, no u potragu za opasnim eksplozivima sada kreću i pčele.

Doktorica Mateja Janješ s Agronomskog fakulteta u Zagrebu predstavila je na Humanitarnom razminiranju u Gaju kraj Skradina pčele dresirane za detektiranje mina. Dresiranje pčela je, doduše, još u eksperimentalnoj fazi, ali, uskoro bi ovi vrijedni insekti mogli postati nezamjenjiva pomoć pirotehničarima.

Dok ne otkrivaju eksploziv, pčele daju med

- U godinu dana, koliko pod vodstvom profesora dr. Nikole Krezića radimo na projektu, uspjeli smo naučiti pčele da detektiraju eksploziv - kaže mlada znanstvenica koja na ovom projektu radi doktorsku disertaciju. Dok ne otkrivaju eksploziv pčele daju med.

Trening pčela je prilično jednostavan: ispod hranilica napunjenih otopinom šećera postavlja se TNT. Pčele se nauče da se uz eksploziv uvijek nalazi i hrana, tako da u prirodi ne prate miris cvijeća ili šećera nego eksploziva.

Sljedećih mjeseci ove pčele će se okušati na pravim minama, na poligonima kod Cerovca i Benkovca. Na miniranu livadu pustit ćemo roj pčela, a iznad njih cepelin s infracrvenim kamerama, koji će snimati i bilježiti mjesta na kojima se pčele okupljaju - kaže Mateja Janješ

- Postigli smo da se nakon ovakvog treninga pčele češće i u većem broju okupljaju oko eksploziva, a sljedeći korak je razrada tehnologije za primjenu otkrića u praksi. Sljedećih mjeseci ove pčele će se okušati na pravim minama, na poligonima kod Cerovca i Benkovca. Na miniranu livadu pustit ćemo roj pčela, a iznad njih cepelin s infracrvenim kamerama, koji će snimati i bilježiti mjesta na kojima se pčele okupljaju - kaže Mateja Janješ.

Insekti jesu teški za dresuru, mnogo teži nego psi, ali svaki trud bi se na kraju mogao nemjerljivo isplatiti. Naime, pčelinje sposobnosti razaznavanja mirisa su neusporedivo veće od psećih.

Pčela osjeti miris cvijeta na čak 4,5 kilometara udaljenosti! Mogućnosti primjene su zato goleme. Pričalo se da ovakve projekte pod velom tajnosti provodi i vojska SAD-a, ali dosad ništa slično nije bilo objavljeno u znanstvenim časopisima.

- Upravo je po pričama iz Vijetnamskog rata, gdje su navodno pčele dresirane da napadaju američke vojnike, došlo do ideje za istraživanje. Nadamo se da će naš rad naći primjenu u praksi i da će u budućnosti spašavati živote - rekla je znanstvenica.

Pčele će nanjušiti mine stare više od nekoliko desetljeća

Pčele, trenirane na Agronomskom fakultetu, uskoro će poslati na prvu radnu akciju. Tražit će prave mine na poligonima kod Cerovca i Benkovca. Zanimljivo je i da će ove pčele minolovke moći nanjušiti eksplozive koji su desetljećima, pa čak i dulje zakopani u zemlji, čak i lakše nego one svježe, jer je intenzitet mirisa eksploziva u minama s godinama provedenim u tlu jači.

Idi na 24sata

Komentari 42

  • LebronPetrovic 26.04.2013.

    Navikla je na ubode !

  • unique2105 26.04.2013.

    Moja je baka dresirala pčele da idu oplodit krušku :)

  • Marshall_1 26.04.2013.

    Imam ja bolju ideju od pčela. Ovako: pustiti saborske zastupnike u sumnjivo polje. Ako počne pucati znači da je minirano, a ako ne onda pričekati još malo, možda je koja zatajila...

Komentiraj...
Vidi sve komentare