Gradić Cateura u Paragvaju doslovno je sagrađen na smetlištu . Smeće je na svakom koraku i većina ionako siromašnog stanovništa preživljava od njegovog skupljanja, sortiranja i prerade. Sigurno ćete se složiti da to nije najidealnije mjesto za odrastanje.
Mnogo djece već u vrlo ranoj dobi završava u paklu bandi i droge , a kako bi barem dio njih odvratili od toga, maestro Szaran i učitelj glazbene kulture Favio Chavez došli su na ideju, navodi Business Insider .
Kreirali su glazbeni program za siromašnu djecu , no uskoro su naišli na prve probleme. Naime, imali su mnogo zainteresirane djece, a vrlo mali broj instrumenata. Jednom od njih na pamet je pala ideja - 'pa kad već živimo na smeću, zašto od njega ne bi izrađivali i instrumente.'
Tako je i bilo. Djeca i njihovi roditelji danas instrumente izrađuju od starog lima i drvene građe. I ne samo to - s godinama je formiran i cijeli orkestar koji se u prijevodu zove ' Reciklirani orkestar '.
- Jednog dana mi je sinulo da bi glazbi mogao podučavati djecu ljudi koji su prisiljeni reciklirati smeće, i to na svojim instrumentima, objasnio je Chavez.
-
Svijet nam šalje smeće, mi njemu natrag šaljemo glazbu
, rekao je.
Iako su rođeni u smeću, ova su ga djeca odlučila iskoristiti kao izlaznu kartu iz otrovne sredine u kojoj su odrastali. To je, pokazalo se još jednom, prava snaga glazbe.
Priča ove djece po prvi je puta svijet obišla još 2012. godine, kada je objavljen prvi foršpan za film o njima. ' Landfilharmonic ' je u međuvremenu pokupio odlične kritike i još uvijek inspirira ljude diljem svijeta.