To je to što me zanima!

VIDEO Ulovio je opasnu kompas meduzu u moru u Puli: 'Mogu biti opasne, nemojte ih dirati'

Diljem istarske obale u sjevernom Jadranu viđena je opasna, takozvana kompas meduza za koju su stručnjaci upozorili da joj se nikako ne približavate
Vidi originalni članak

Čitatelj iz Pule snimio je u nedjelju popodne veliku kompas meduzu koju je ranije izvadio iz mora. Stručnjaci su već ranije upozorili na ovu vrstu, a iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju prošlog mjeseca su potvrdili da su dobili više dojava o opažanju meduza uz obalu zapadne Istre.

Pogledajte video:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Do sada sam viđao veće vrste meduza, ali još nisam vidio ovakve. Mislim da se radi o kompasu, ovo je prva koju sam ulovio. Uhvatio sam je mrežom pa me nije opekla, ima promjer otprilike 30 centimetara - ispričao nam je čitatelj koji je meduzu na svoj brod izvukao iz uvale u Puli.

Kompas meduzu snimio je i drugi čitatelj također u Puli, na kupalištu Valkane.

POZNATA KAO KOMPAS MEDUZA VIDEO Ogromna opasna meduza viđena diljem istarske obale: 'Ne dirajte je, može vas opeći!'

Osim kompas meduza, koje inače žive u obalnim vodama Atlantskog oceana i Mediteranskog mora, uočene su i druge vrste.

- Možemo potvrditi da su među opažanjima identificirane 4 vrste meduza: uhati klobuk (Aurelia solida), hidromeduza Aequorea forskalea , morska pluća (Rhizostoma pulmo) i kompas meduza (Chrysaora hysoscella) - rekli su iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju.

Pogledajte video: Kompas meduze u Aquariumu Pula

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Takozvane kompas meduze prepoznatljive su po žuto-smeđem klobuku koji podsjeća na kompas, a mogu narasti do 30 centimetara u promjeru, a njihove 24 lovke dosežu i do 1 metra duljine.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE U Istri snimila ogromna 'morska pluća': 'Bila je na metar dubine, sigurno je teška pet kilograma'

Ova vrsta meduze pripada grupi meduza koje posjeduju žarne stanice na svojim lovkama te tako, u kontaktu sa njom može izazvati opekotine na koži, upozoravaju iz Centra.

Savjetuju da se ne približavate i izbjegavate dodir jer mogu izazvati opekotine i žarenje. Ako se ipak dogodi da vas opeče, mjesto treba ohladiti i namazati aloa verom ili sličnim gelom koji sprječava opeklinske promjene.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • Scrooge Mc.Duck 03.07.2022.

    Nisi je ulovio, već si je lišio života, a pritom si zaradio lovu na patnji................

  • x00x 03.07.2022.

    ne prilazite im... a brate dok plivas kak ces ju vidjeti dok ju ne opizdis rukom il nogom

  • Orfej 03.07.2022.

    Otjerat ćemo turiste

Komentiraj...
Vidi sve komentare