Što povezuje međimurske doline, nepristupačne močvare Louisiane i zelene gore Sečuana? U svim tim krajevima skrivaju se jedinstvene i ekstremno rijetke pasmine pasa, a na Svjetskoj izložbi u Zagrebu neke od njih su se mogle i upoznati! Posljednjeg dana velike Svjetske izložbe pasa na Zagrebačkom velesajmu izlagane su i neke od najrjeđih pasmina na svijetu. Te su pasmine tako ugrožene da neke još nisu do kraja ni standardizirane te su samo djelomično priznate u Svjetskoj kinološkoj organizaciji. Zbog toga se one i izlažu u posebnoj konkurenciji, a u Zagrebu ih se mogao vidjeti impresivan broj.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Kineski Chongqing pas je i u Kini rjeđi od pandi- kazuje za 24sata Robert Michell iz Irske, koji je tri dana putovao da bi došao sa psima na izložbu u Zagreb. Ta je pasmina stara više od 2000 godina, potječe još iz doba Han dinastije, 200 godina prije Krista, kada su razvijane i srodne, nešto poznatije kineske pasmine, poput čau-čaua i šar-peija. S tim pasminama Chongqing pas dijeli i karatkeristični plavi jezik, ali ne i krzno. Chongqing je, naime, bez dlake! Pasmina je preživjela u malim, nepristupačnim enklavama u Kini, najviše oko grada Chongqinga i na istoku pokrajine Sečuan, u predjelima gdje nema ni struje, i tek se posljednje desetljeće počela širiti na druge kontineta. Prvotna im je namjena bila lov i čuvanje posjeda.
U Europi je danas tek dvjestotinjak primjeraka ove pasmine, a u doba Mao Zedonga prijetilo joj je potpuno istrebljenje. Izvan Kine je još rjeđi Laizhou Hong, poznat kao kineski crveni pas, a i ta se pasmina neobične boje mogla vidjeti na Zagrebačkom velesajmu.
S Kosova su u Zagreb stigli i ilirski ovčari:
POGLEDAJTE GALERIJU:
- Ovaj je prije tri dana bio s ovcama na planini, možda je sada prvi put u životu vidio gradski asfalt, kazuju nam Kosovari koji su došli u Zagreb s impresivnim pastirskim psima. I oni se bore za priznanje ove pasmine, ulažu vrlo ozbiljan trud da je prezentiraju u svijetu i oko toga su napravili golem posao i na Svjetskoj izložbi u Zagrebu.
Iz Estonije i Slovačke došli su vlasnici pasa koji su pod posebnom zaštitom američke savezne države Louisiane, štoviše, imaju status "državnog psa". Catahoulski leopardski pas je uzgajan za lov u teškim močvarnim uvjetima u južnim dijelovima Sjedinjenih Američkih Država, u prostorima u kojima se odvija i radnja slavnog filma "Južnjačka utjeha". Ti psi izuzetno snažnje volje nisu pogodni za početnike, a karakteristični su po leopardskim uzorcima dlake i barem jednom plavom oku.
Iz SAD-a potječu i američki bezdlaki terijeri, još jedna rijetka pasmina koja se uzgaja i u Hrvatskoj. U konkurenciji pasmina koje nisu u potpunosti priznate i standardizirane prvi put je na tako velikoj sceni izložen i naš mali međimurski pas, poznat kao međi. Najljepšim od međija proglašena je ženkica Ena, ona je tako postala i prvi međi koji nosi svjetsku titulu, vlasnik joj je naš znani uzgajivač tornjaka Robert Filipović iz Karlovca, a uzgajivačica je Karmen Glad Bergovec.
U Zagrebu su posebna atrakcija bili mongolski bankhari, bili su prezentirani na doista impresivan način.
U nedjelju popodne održano je i veliko finale Svjetske izložbe pasa na kojem je izabran najljepši od svih 15.000 pasa izloženih u četiri dana.