Na Proljetnom vašaru u Karancu, koji se svake godine održava u Baranji kako bi se obilježio dolazak proljeća i blagdan Uskrsa, i ove je nedjelje bilo veoma puno gostiju. Centralni događaj je odabir 'Princeze pušnice', najveće suhe slanine Slavonije i Baranje. Bilo je izloženo šest velikih slanina raznih privatnih proizvođača iz regije, a stručni žiri je vaganjem i ocjenjivanjem odabrao najveću. Ona koju su proizveli 'Kumovi iz Valpova' nije imala dostojnog protivnika. Težila je čak 195 kilograma i uvjerljivo je najveća ikad proizvedena slanina u Slavoniji i Baranji. Svi koji su došli na vašar poželjeli su se slikati sa gigantskom princezom pušnice.
Prije nego je postao slanina, bravac Đuro bio je slatki mali praščić koji je jedva preživio svoj dolazak na svijet, a onda i okrutnu majku prirodu.
- Đuro je imao 720 grama kada se oprasio. Mama ga je dva puta odbacivala sa sise pa smo ga morali othraniti na dudicu. Kada je dosegao 60-tak kilograma prebacili smo ga na salaš jednog od kumova i tamo je Đuro živio na slobodi, bez stresa i ograničenja, trčao livadom, hranio se jabukama i ostalim voćem i povrćem. Čak smo mu iskopali i rupu u koju smo donosili vodu da se valja u toj kaljuži. Obožavao ju je. Satima je u njoj ležao tijekom ljeta. Volio se maziti, prepoznavao nas je kad mu dođemo donijeti hranu, trčao je do nas čim osjeti miris klope. Svima nam je prirastao k srcu jer je postao kao pas, kao kućni ljubimac. Dosegao je čak 495 kilograma. Nismo nikada vidjeli većeg bravca od njega. A onda smo ga morali zaklati, po slavonski. Nas 15-tak se borilo sa njim. I sad kad pričam o tome mi je teško - kaže Nikola Barišić iz Valpova, jedan od pet kumova, kako se nazvala ekipa koja je proizvela najveću slaninu. Prije sušenja slanina je bila 260 kilograma teška. Nakon sušenja u Nikolinoj pušnici koja je, kaže, veličine dnevne sobe, slanina je došla na 195 kilograma i odmah im je bilo jasno da nitko nije proizveo veću.
Đuro je briljirao i posmrtno. Njegova će slanina obići svijet, kad već on nije. Inače, kumovi iz Valpova uspješni su i u proizvodnji kulena i kulenovih seka. Nedavno je njihova kulenova seka odnijela glavnu nagradu na natjecanju u 'Sekijadi' u Đakovu, a kako moraju biti u svemu najbolji, kumovi su osmislili i izradili i svoj najveći kotlić za čobanac koji je za 850 litara 'čobija'.