John Ruggles (75) prije devet godina našao je fosil Plesiosaura u svom vrtu u Velikoj Britaniji. no nije imao pojma da je riječ o fosilu starom 135 milijuna godina. Svidio mu se oblik 'kamena' te ga je sačuvao i premještao po vrtu kao ukras. Tek je u prosincu prošle godine postao znatiželjan te je lokalnom muzeju poslao kost veliku 20x30 centimetara. Stručnjaci su otkrili da je zapravo riječ o dijelu peraje Plesiosaura, vrlo rijetkom primjerku na kojem se još uvijek vide tragovi krvnih žila. Plesiosaur je bio veliki morski reptil koji je živio od kasnog perioda jurasa, u periodu jure, pa sve do kasnog doba krede, prije 144 do 65 milijuna godina. Imao je dug vrat i rep te četiri peraje. Hranio se ribama i manjim reptilima, a mogao je narasti do 13 metara.
- Odmah sam vidio da je to poseban kamen, ali nisam znao kakav. Nisam mogao vjerovati da je zapravo riječ o kosti i to toliko staroj - kaže John koji sa suprugom Eileen (70) živi u Sofolku. John je odlučio kost darovati muzeju Lynn, čim se njegova unuka Emily (7) u školi pohvali njome.
- U muzeju ljudi neće moći dirati kost, a čar i uzbuđenje je baš u tome da dirate nešto toliko staro. Ja sam tu kost u rukama imao devet gdoina, no drugi nisu, ali svejedno nikad ju ne bih prodao za novac. Mjesto joj je u muzeju