Ruski špijuni kroz povijest su odradili pregršt tajnih zadataka. Za većinu njih i ne znamo. Jer ako javnost zna za postojanje nekog tajnog agenta ili špijuna, onda taj gospodin ili gospođa i ne rade svoj posao baš kako treba...
Jedan od najpoznatijih slučajeva dvostrukog agenta u posljednje vrijeme je onaj Amerikanca Roberta Hanssena, koji je 22 godine kao agent FBI-ja odavao tajne podatke Rusima. Uhićen je tek 2001. godine, služi 15 uzastopnih doživotnih kazni u najstrože čuvanom američkom zatvoru ADX Florence, a njegov slučaj je pravosudni odjel američke vlasti proglasio "vjerojatno najvećom katastrofom curenja informacija u povijesti".
Rusima je ovaj gospodin prodavao baš sve. Od tajnih planova u slučaju nuklearnog rata, nacrta novih oružja, tehničkih detalja nuklearnih podmornica... Iako već više od 20 godina nema nikakav kontakt s Rusima, ovaj je dvostruki agent opet završio u centru pozornosti zbog knjige 'Špijun na otvorenom' autorice Lis Wiehl, koja je godinama radila kao državna tužiteljica.
Prikupljajući potrebne materijala za knjigu o Hanssenu, intervjuirala je na desetke agenata FBI-a, CIA-a, ali i zaposlenike raznih ministarstava i svima je postavila isto pitanje "Postoji li šansa za novog Hanssena danas?".
- Svi, ali baš svi, 100 posto ispitanih mi je odgovorilo potvrdno na to pitanje - tvrdi Wiehl i dodaje kako je većina njih rekla da vjeruje kako već postoje infiltrirani agenti.
- Nemam nikakvih razloga ne vjerovati da trenutačno postoji proces novačenja tajnih agenata u američkim organizacijama od ruske strane. Siguran sam da su u pojedine organizacije već ušli - rekao je Thompson.
- Putin je bivši KGB-ovac. Ako tko zna vrijednost informacija, on zna. Moramo zaštiti naše podatke - govori za kraj autorica, javlja Daily Star.