Švedsko pogrebno poduzeće Fenix namjerava napraviti računalni program koji pomoću kojeg bi ožalošćeni članovi obitelji mogli razgovarati s voljenima koji su preminuli.
Fenix bi na računalo podigao sve informacije o preminuloj osobi, a pomoću takve baze podataka napravili bi umjetnu inteligenciju koja bi se mogla "dopisivati" s ožalošćenima. Obzirom da informacije koje se ubace, s obitelji bi umjetna inteligencija pričala o vremenu, hrani i ostalim stvarima. No, ona ne bi učila ništa novo. Odnosno, ne biste mogli s umjetnom inteligencijom razgovarati o novom filmu koji je izašao ili stvarima koje preminula osoba nije doživjela i informacijama koje ne postoje u bazi.
Charlotte Runius, direktorica poduzeća, izjavila je kako će prije nešto što krenu u provedbu projekta prvo razgovarati s vjerskim institucijama. Moguće je da netko, tko bi "razgovarao" s preminulom osobom puno teže krenuo dalje sa životom, dok bi neki drugi možda lakše dobili potrebnu utjehu.
- Primjerice, za starijeg gospodina kojemu je preminula supruga će ovo biti dobar način da ne bude usamljen, čak i ako zna da to nije ona - izjavila je Runius.
No, sve ovo podsjeća na epizodu popularne serije Black Mirror u kojoj mladoj ženi pogine suprug u prometnoj nesreći. Zbog napretka tehnologije koja skenira doslovno sve što je on ikada napisao na društvenim mrežama, može "komunicirati" s njime, odnosno sa sustavom koji ga kopira, piše Oddity Central.
I kada pomislite da ne može biti čudnije, može. Jer su mogućnosti za virtualno oživljavanje postale toliko velike da umjetna inteligencija kopira čak i njegov glas, a za dobru svotu novca nesretna supruga dobije čak i tijelo svog supruga (napravljenim naravno umjetno) kojim inteligencija upravlja.