Stanovnike jednog od najstarijih meksičkih gradova prošle godine je šokirala vijest da ispod njihovog grada zaista postoje tajnoviti tuneli koji su dotad smatrani isključivo urbanom legendom.
Za vrijeme javnih radova u rujnu 2015. godine u Pueblu radnici su sasvim slučajno 'provalili' u jedan od tunela za koji se smatra da je sagrađen još 1531. godine. Meksički arheolozi odmah su zasukali rukave i počeli s otkrivanjem cijele mreže tunela koji su ukupno dugi oko desetak kilometara .
Probleme su im pri tome zadavale tone blata, a kada su ih izbacili utvrđeno je da su tuneli na nekim mjestima visoki nevjerojatnih sedam metara. S obzirom na vrhunsku kvalitetu gradnje i korištenih materijala tuneli su i dalje u gotovo izvornom stanju, a arheologe je najviše iznenadila činjenica da su izdržali težinu brojnih zgrada i kuća na površini iznad njih .
- U urbanoj naraciji i urbanim mitovima pričalo se o tunelima u Pueblu, ali nitko nije znao gdje su i postoje li uopće, izjavio je za meksički list El Universal direktor Centra za kulturno naslijeđe i povijest Sergio Vergara Bermejo .
Puebla je inače jedan od najstarijih gradova u Meksiku i jedan od pet najvažnijih španjolskih kolonijalnih gradova u toj zemlji. Zbog njegove bogate povijesti, grad je dobio titulu Svjetske baštine 1987. godine.
S obzirom da se vrijeme izgradnje tunela poklapa s vremenom izgradnje većine crkava u gradu, arheolozi su došli do zaključka da je njihovu gradnju inicirala upravo Crkva za transport blaga. Kasnije su se pak koristili za transport oružja u ratu protiv Francuza 1862. godine.
- Detalji podupiru teoriju da su podzemni tuneli korišteni za transport oružja, streljiva i vojnika za vrijeme borbe u kojoj su Meksikanci uspjeli odbiti napad francuske vojske Napoleona III. Tuneli su također korišteni i za protunapade u istoj bitci, piše list El Pais, prenosi AncientOrigins .
Gradske vlasti Puebla sada rade na tome da se tuneli što prije otvore kao turistička atrakcija, a prvi od četiri ulaza biti će otvoren već u veljači ove godine . Dakle - uskoro.