To je to što me zanima!

Našli tekuću živu: Arheolozi su na tragu misterioznom grobu

Nakon punih šest godina istraživanja, tim arheologa smatra da je na tragu otkrića groba jednog od vladara tajanstvenog grada o čijim se stanovnicima ne zna ništa
Vidi originalni članak

Arheolozi predvođeni Sergiom Gomezom nedavno su naišli na prve tragove tekuće žive u tunelu koji vodi u unutrašnjost piramide 50 kilometara udaljene od Mexico Cityja. Prema njemu, tekuća bi živa mogla biti znak da se u blizini nalazi i grob značajnog kralja, što bi bilo izvanredno otkriće. 

Naime, velike količine otrovnog elementa pronađene su ispod tzv. Piramide pernate zmije, treće najveće piramide u drevnom gradu Theotihuacanu. Taj grad potječe iz razdoblja najvećih Mayanskih gradova, no vrlo je slabo istražen i o njemu ili njegovim stanovnicima zasad se ne zna gotovo ništa. Vjeruje se da je u njemu živjelo oko 200 tisuća stanovnika, a sagrađen je oko stotinu godina prije Krista. 

REUTERS

Da su možda na tragu nečeg zaista značajnog, arheolozi su pretpostavili još prošle godine kada su uspjeli ući u tunel koji vodi do tri dvorane pozicionirane čak 12 metara ispod površine zemlje

Velike količine vrlo otrovne tekuće žive arheolozima otežavaju posao iskapanja, ali njena je prisutnost vrlo zanimljiva znanstvenicima. Naime, ona je pronađena na brojnim drugim iskopinama te je najčešće znak da se u blizini nalazi posljednje odredište kraljeva i značajnih ličnosti. Tekuća živa često se ukapala kao simbol podzemne rijeke, a nerijetko se koristila u ritualima.  

REUTERS

Drevni meksički gradovi-države misteriozni su jer se o njima ne zna gotovo ništa - ni kako su živjeli, ni kako su vladali, ni kako su na kraju krajeva potpuno nestali bez traga. Pronalazak groba jednog od vladara dao bi nam mnoge odgovore. 

U 14. stoljeću Teotihuacan su djelomično naselili Asteci, a krajem 17. stoljeća stigli su i Španjolci. Istraživanje i iskapanja započeli su tek u 50-im godinama prošloga stoljeća. 

Iskapanja na Piramidi pernate zmije trebala bi biti dovršena u listopadu ove godine, a detaljni rezultati biti će objavljeni u prosincu. 

REUTERS

Idi na 24sata

Komentari 94

  • 27.04.2015.

    Uvijek me fascinira kako je 200.000 ljudi uspjelo živjeti u "gradu" koji se sastojao od nekoliko hramova i nekoliko ostataka zidova kućica....na toj površini ne bi se uspjeli zgurati niti stanovnici Hong Konga koji su majstori u guranju što više stanovnika na što manju površinu (neboderi).

  • Gordana Firšt 27.04.2015.

    Svi zadovoljni. Novinari imaju što pisati, čitatelji što kritizirati, a arheolozi što tražiti. Nije nikom dosadno.

  • hende007 26.04.2015.

    Interesantna vijest, pogotovo ako uzmemo u obzir vrijeme iz kojeg potječe drevni grad u kojem vrše istraživanja. Za što ili za čega su tada koristili tekuću živu?

Komentiraj...
Vidi sve komentare