Duboko u oceanu kraj meksičkog poluotoka Yucatana nalaze se stalaktiti u obliku zvona koji su dosada bili potpuno nepoznati, prenosi Daily Mail. Podvodni fotograf Rino Sgorbiani uhvatio je aparatom taj dosad skriveni prizor. Zvona imaju već brojne nadimke: "paklena zvona", "slonovske noge", "glave od tuša", "trube"...
- Bio sam znatiželjan i otišao sam fotografirati te čudne oblike. Stvarno su jedinstveni. Morao sam napraviti mnogo fotografija. Ovakvo nešto se viđa jednom u životu. Jako emotivno iskustvo - rekao je Sgorbiani.
Ispod površine stvaraju se ogromne rupe, takozvane cenote
Poluotok Yucatan je prilično ravan bez površinskih rijeka ili potoka. No, ispod površine je druga priča. Stvaraju se cenote koje dominiraju cijelim krajolikom, a nastale su prirodnim putem i sačinjene su od vapnenca. Neke su služile Majama kao izvor pitke vode pa su cijele gradove gradili oko njih. Obično se nalaze u niskim regijama, obalama, otocima i područjima koja su iz post-paleozoičkog razdoblja.
Ovakve strukture nastaju tisućama godina
Postoji otprilike 6000 'cenota' u Meksiku, ali polovina njih uopće nije istražena. Stalaktiti u ovoj 'cenoti' u Yucatanu su se stvorili od minerala iz vode koja kapa sa stropa špilje. Dok većina stalaktita ima šiljasti oblik, ovi su se formirali u obliku zvona. Jednom stalaktitu treba otprilike 100 godina da naraste 2,5 centimetra, tako da ove strukture mogu nastajati tisućama godina.
Neki znanstvenici imaju teoriju da su se formirali u obliku zvona zbog vjetra u špiljama, ali što je točno uzrok - ostaje misterija.