Već desetljećima 170 metara visoki neboder na adresi 33 Thomas Street u New Yorku rasplamsava maštu Amerikanaca ili pak onih koji se u tom gradu pojave turistički.
Poznat pod imenom 'Long Lines Building', ovaj je neboder sagrađen još 1974. godine i to bez i jednog prozora. Za to postoji i vrlo dobar razlog. Naime, on je zamišljen tako da bi, u slučaju nuklearnog napada na New York, svi oni koji se u tom trenutku zateknu u njemu mogli preživjeti minimalno dva tjedna, a da im ne ponestane hrane, vode ili pak goriva za pogon generatora električne energije.
Službeno, radi se o zgradi koja većinski pripada AT&T-u, američkom multinacionalnom telekomunikacijskom konglomeratu. Neslužbeno, piše ugledni The New York Times, a otkriva The Intercept, u zgradi se nalazi jedan od centara kontroverzne Središnje sigurnosne službe (NSA), državne agencije koju je prije nekoliko godina razotkrio Edward Snowden i koja prisluškuje milijune ljudi i organizacija diljem svijeta.
Novinari The Intercepta tvrde da je kodno ime zgrade 'Titanpointe', te kako se u njoj, uz dopuštenje pravosudnih tijela SAD-a, presreće komunikacija organizacija poput Ujedinjenih Naroda, Međunarodnog monetarnog fonda, svjetske banke i 38 država svijeta. Pomoću opreme u legendarnoj zgradi prisluškivali su se telefonski razgovori, presretali faksevi, videokonferencijski pozivi, kao i glasovni pozivi uspostavljeni putem interneta.
Zaposlenici NSA koji su u nekom trenutku putovali do Titanpointea dobivali su vrlo detaljne upute kako se odijevati, kako unajmiti automobil, pa čak i kako se ponašati u slučaju nesreće tj. na koji broj nazvati kako bi se sve 'riješilo'.
Većina podataka o Titanpointeu dostupna je u dokumentima koje je Edward Snowden 2013. godine stavio na raspolaganje cijelom svijetu. Bili su to dokumenti, podsjećamo, koje svijet zapravo nikada nije smio vidjeti i zbog kojih se Barack Obama morao crveniti pred mnogim liderima svijeta koje su također prisluškivali.
Još jedna suradnja AT&T-a i NSA zapravo nikog imalo upućenog u tematiku nije iznenadila. Ona traje već desetljećima, a u tajnim se dokumentima nekoliko puta hvali AT&T zbog 'ekstremne otvorenosti prema suradnji'. Ipak, to i dalje ne znači da je NSA u Titanpointeu koristila opremu telekomunikacijskog giganta. On, naime, posjeduje 87% zgrade dok ostatak službeno pripada Verizonu.
Predstavnici AT&T-a, dakako, odbijaju izravno odgovoriti na brojna pitanja koja se javljaju u ovom slučaju. Ipak, za The Intercept su potvrdili da su NSA dopuštali pristup svojim podacima 'kada se to od njih zakonski zatražilo ili u kriznim situacijama'.
Brojna će pitanja u vezi NSA tako još dugo, a možda i zauvijek, ostati neodgovorena. Tajna neobičnog nebodera bez prozora koji može izdržati nuklearni napad možda nije u potpunosti razotkrivena, ali je svakako dobrano načeta.