Putovanje s ljubimcem može biti prilično stresno iskustvo, kako za ljubimca tako i za vlasnika. No, uz pomno planiranje i pripremu, put može proteći bez problema. Ako baš ovog ljeta prvi put vodite i svog psa ovi savjeti bi vam putovanje mogli učiniti bezbrižnim.
Prije nego krenete na put
Prije nego krećete na putovanje poželjno je posjetiti veterinara kako bi utvrdio da je vaš ljubimac spreman za put. Ako idete preko granice, budite sigurni da pas ima sva potrebna cjepiva, čip te potvrdu veterinara da je vaš ljubimac dobrog zdravstvenog stanja.
Ako idete u plaćeni smještaj provjerite jesu li dozvoljeni ljubimci, kontaktirajte telefonski iznajmljivače kako bi znali da stižete sa psom.
Za svaki slučaj istražite provjerene lokalne veterinare kako ne biste bili u panici ako vam zatreba.
Što uzeti na putovanje
Ako putujete automobilom, za svog psa uzmite ili dovoljno veliki kavez ili pojas s kojim ćete ga osigurati. Koristite li kavez, mora biti dovoljno velik da se pas u njemu može ustati, leći i okrenuti. Putujete li bez kaveza, zaštitite sjedala s odgovarajućim prostirkama za pse te ga vežite s pojasom iz sigurnosnih razloga.
Ne nosite ogromne količine hrane. Dovoljno je uzeti količinu za nekoliko dana, a ostatak kupite kada stignete na destinaciju.
Naravno, ne zaboravite putovnicu, ogrlicu (poželjno s privjeskom na kojem je vaš kontakt broj ukoliko se izgubi), povodac, vrećice za izmet, zdjelice za hranu i vodu, njegove omiljene igračke i krevet kako bi se što više osjećao opušteno.
Želite li se dodatno osigurati, uz savjetovanje s veterinarom, pripremite malu kutiju za prvu pomoć u koju možete staviti dezinfekcijsku i antibiotsku mast, toplomjer, otopinu za čišćenje uha, aspirin za pse, vodikov peroksid, aktivni ugljen, otopinu za ispiranje očiju, lijekove protiv proljeva, lijekove za alergiju te lijekove za ublažavanje svraba.
Što još trebate znati
1. Ne dozvoljavajte svom ljubimcu da za vrijeme vožnje ima glavu izvan prozora. Vrlo lako može doći do ozljede očiju ili ušiju.
2. Ne ostavljajte psa ni trenutka zaključanog u automobilu. Automobil u kratkom vremenu postaje 'pećnica' te vrlo lako može doći do toplinskog udara. Prije puta svakako rashladite automobil kako bi putovanje bilo ugodno.
3. Ne hranite ljubimca netom prije putovanja niti za vrijeme vožnje kako ne bi došlo do povraćanja. Najbolje ga je minimalno nahraniti 3-4 sata prije putovanja. Ako je put duži, ne zaboravite stati na odmorište kako bi se vaš ljubimac protegnuo, obavio nuždu i popio vode.
4. Ako mislite da vaš ljubimac neće put dobro podnijeti, savjetujte se s veterinarom oko uzimanja tableta protiv povraćanja kako bi put bio što manje stresan.
Sretan put!