To je to što me zanima!

Korona je ove godine kriva za sve pa i za 'pogrešne' prognoze

'Broj zrakoplovnih podataka zbog otkazivanja letova tijekom pandemije smanjio se za otprilike 65 posto što može dovesti do grešaka u prognozama od 3 do čak 15 posto', zanimljivost je koju nam je prenijela RTL-ova meteorologinja
Vidi originalni članak

Na današnji dan prije točno 51 godinu, Apollo 11 je sletio u Tihi ocean. Tri astronauta vratila su se na Zemlju s 21,55 kg mjesečevog kamenja. Iako je Neil Armstrong najpoznatiji iz te misije jer je prvi kročio na mjesec, njegov kolega Edwin (Buzz) Aldrin također je po nečemu tamo bio prvi - urinirao je tijekom boravka na njegovoj površini. 

Da oprostite, ali jedinu sličnost koju ovaj petak ima s tim povijesnim danom je činjenica da se svi mi zbog vlažnog ljeta osjećamo kao da netko stalno, iz fore, odozgora, piški po nama.

PRIČALI SMO S MAZZOCCO DRVAR Utakmica traje dok sudac ne odsvira kraj (čitaj: još stignemo kukati zbog nesnosnih vrućina)

Srpanj močvaran, svačemu je kvaran!

Na našu lošu rimu u prognozama nemojte se ni slučajno ljutiti, kiša je zapravo ona koja vam je planove došla pomutiti. Bit će je i dalje mjestimice i povremeno, a najradije bi od meteorologa tražili da nam kažu točno gdje, i to napismeno.

Petak:

Petak je, kako repa i HRT, promjenjivog razdoblja produžetak, pa do subote popodne kiša neće biti izuzetak. Štoviše, može poplaviti neki potok plitak, a i u Dalmaciji će se napiti mnogi žedni cvitak. Nedjelja je stabilnijeg vremena začetak...

Crveni stupanj opasnosti zbog najavljenog nevremena...

Vrhunac nestabilnog razdoblja bit će u drugom dijelu petka i u subotu prije podne, kada u većini Hrvatske slijedi razmjerno brza i žestoka promjena vremena zbog koje su meteorolozi DHMZ-a objavili brojna upozorenja. U većini unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu bit će obilne kiše, grmljavine, mjestimice i tuča te bujičine poplave.

Subota:

Najmanje kiše očekuje se u Dalmaciji, oni na godišnjem odmoru će se veseliti ovoj informaciji.  Najniža temperatura od 16 do 22, a najviša dnevna većinom između 24 i 29, na Jadranu od 28 do 32 °C. Temperatura mora se polako diže, pa se i ono pravo ljeto čini sve bliže.

'ALTERNATIVNA' PROGNOZA Srpnju, mjeseče, ogledalo si ove ružne godine! Nije dugo kišilo...

Mazzocco Drvar: Zbog korone nisu letjeli avioni, a bez njihovih podataka greške u prognozi mogu biti i do 15 posto

S RTL-ovom meteorologinjom Dunjom Mazzocco Drvar i ovaj put zapričali smo se o onim nesretnim dugoročnim prognozama za ljeto, kada nam je rekla da još ne otpisujemo ljeto kao takvo. Pitala sam je 'zar je važno tko je kriv' u tim predviđanjima. Je li krivo more, korona, ili su možda masoni? Ispalo je da je korona imala svoje prste u tome, vjerovali vi to ili ne.

- Moram za početak reći da se ja ovdje osvrćem prije svega na Hrvatsku, ali možemo pogledati i Europu u cjelini. Tu je već situacija dosta zeznutija, puno je više elemenata u kojima se pogriješilo. Mi smo dijelom ublažili moguću katastrofalno lošu sliku time što nismo prenijeli izvornu Accuweatherovu prognozu nego smo je, kao i uvijek, ozbiljnijom analizom modificirali za naše podneblje. Osim njihove, analizirali smo sve dostupne materijale globalnih modela za dugoročne prognoze, analizirali vremenske obrasce koje smo imali u proljeće i tražili primjere iz prošlosti kad su se oni slično pozicionirali. Tako smo dobili najvjerojatniji mogući razvoj vremenskih obrazaca kroz tri sljedeća mjeseca - prepričala nam je Dunja o samom procesu predviđanja dugoročne prognoze. 

Činjenica jest da meteorološki modeli značajno trpe zbog nedostatka zrakoplovnih mjerenja, pisao je o tome i New York Times, a to nam je potvrdila i Dunja. 

- O tome sam nekoliko puta govorila u našim emisijama i pisala na portalu. Ukratko, broj zrakoplovnih podataka zbog otkazivanja letova tijekom pandemije smanjio se za otprilike 65 posto što može dovesti do grešaka u prognozama od 3 do čak 15 posto. Naravno da se sve greške pomno analiziraju i da se iz njih uči. Učimo i mi koji samo tumačimo meteorološke podatke, a još je važnije da uče kolege koje konstruiraju meteorološke modele i koji će i iz ovoga zasigurno izvući neke dobrobiti - poručila je Dunja.

'ALTERNATIVNA' PROGNOZA Hvala Bogu da ponovno pada kiša, blato je umalo dehidriralo

- I da, kad sam već spomenula Europu, vrućina i suša nisu nipošto bile obilježje lipnja i srpnja, ali zato imamo dosad nezabilježenu sibirsku žegu. S jedne strane je sretna okolnost s obzirom da zasad nije bilo toplinskih valova koji bi ugrozili živote Europljana u najnaseljenijim i najposjećenijim dijelovima kontinenta, no cijenu ove vrućine u Sibiru ćemo negdje nekad svakako platiti - dodaje.

Dosta smo platili ove godine, Majko Prirodo, ajd' to prebaci za iduću, pliz! 
 

Idi na 24sata

Komentari 4

  • samoproglašeni antifuksićić 24.07.2020.

    dobro je, vaskrsle vastase, torcida i hajduk nisu vise iskljucivi krivci, dobili su druga

  • jorgen 24.07.2020.

    Griješite vi s prognozama malo više od 15% , ponekad čak i 100% - doslovno. Za neke dane najavljujete pljusak, čak tijekom dana DHMZ prikazuje kišu - a vani sunčano! Dovoljno je pogledati kroz prozor za precizniju prognozu!

  • Bokser 24.07.2020.

    Niste pogrijesili prognozu nego skrivate cinjenicu da je zemlja prosla ciklus od 3600 godina i da osim sto mijenja polove upravo i ulazi u potpuno novi solarni sustav, dolaze i katastrofalna nevremena, potresi, vulkani, tornada i mini ledeno doba koje ce trajati nekoliko godina.. Bas lijepo od vas sto ne zelite da se ljudi pripreme nego da ih uhvati nespremne...

Komentiraj...
Vidi sve komentare