Početkom lipnja ove godine poljski je povjesničar i voditelj muzeja u Mamerki, Bartolomiej Plebanczyk, objavio kako postoje naznake da bi se legendarna Jantarna soba mogla nalaziti u nacističkom bunkeru nedaleko tog grada.
Jantarna soba svojevrsni je 'sveti gral' povijesti koji se zagubio u Drugom svjetskom ratu, a dosad su je pokušali pronaći brojni povjesničari, entuzijasti i amateri. Ali - bez uspjeha. Tako bi to, čini se, moglo ostati i dalje.
Naime, tim predvođen Bartolomiejom Plebanczykim napravio je prvotna bušenja na temelju navodno obećavajućih rezultata skeniranja bunkera i pritom nisu našli baš ništa. Snimke su naime pokazivale 'tajnu' podzemnu komoru, a iako su istraživači bušili do dubine od četiri metra, misija je završila bez uspjeha.
Plebanczyk zbog toga u pitanje dovodi metodu kojom su skenirali bunker te najavljuje da će na jesen probati s pouzdanijom metodom skeniranja.
Sporni se bunker nalazi oko stotinjak kilometara od Kaliningrada, posljednje poznate lokacije Jantarne sobe. Nju su, naime, nacisti ukrali i odnijeli iz ljetne rezidencije ruske kraljevske obitelji s namjerom da je vrate u Berlin gdje je i inicijalno postavljena nakon što je dovršena početkom 18. stoljeća.
S obzirom da su Kaliningrad (tada Konigsberg) bombardirali i Britanci i Rusi, Rusi smatraju da je Jantarna soba uništena u ratu pa su sagradili repliku. No, s obzirom da njeni ostaci nikada nisu pronađeni, mnogi vjeruju da je ona i dalje čitava i jako dobro skrivena.
Ukoliko vam možda nije jasno odakle tolika pomama za legendarnom sobom, vjerujemo da će vam ovi podaci stvari staviti u perspektivu. Jantarna je soba naime dekorirana sa čak šest tona teškim jantarnim pločama, ali i skupocjenim ogledalima i - čistim zlatom. Kada je dovršena, prozvana je 'osmim svjetskim čudom'.
Za mogući pronalazak Jantarne sobe i ovog su se puta zainteresirale poljske vlasti, baš kao i početkom godine kada su postojale naznake da bi se Jantarna soba ili druge dragocjenosti mogle nalaziti u vlaku u zatrpanom tunelu. Tada je na noge dignuta i vojska koja je počistila dio šume i čuvala područje na kojem se navodno nalazio vlak. No, detaljna su istraživanja pokazala ne samo da nema blaga, nego da nama ni - vlaka.
Kako će pak završiti priča u poljskom gradu Mamerki znati ćemo na jesen.