U Španjolskoj su arheolozi došli do pravog otkrića, a sve zbog jazavca. Životinja se ukopala u pukotinu u stijeni, unutar špilje La Cuesta, u regiji Asturias, i iskopala više od 200 rimskih kovanica, koje su u špilji bile skrivene stoljećima.
Novčiće je onda otkrio lokalac Roberto García, a zatim je pozvao arheologe, uključujući voditelja iskopavanja Alfonsa Fanjula, koji vjeruje da je jazavac tražio hranu ili si kopao gnijezdo, javlja CNN.
- Kad smo stigli pronašli smo rupu koja je vodila do jazavčevog gnijezda, a tlo oko njega bilo je puno novčića - rekao je Fanjul za CNN u ponedjeljak, dodajući da je jazavac iskopao više od 90 novčića.
Tim je potom izveo arheološka iskapanja u kojima je pronađeno ukupno 209 novčića koji datiraju od 200. do 400. godine p.n.e. To odgovara kasno rimskom razdoblju, kada su barbari, poput Sueba, stigli na Iberijski poluotok. Fanjul vjeruje da su kovanice sakrile izbjeglice koje su se sklonile na tom području, rekavši:
- Mislimo da je to odraz društvene i političke nestabilnosti koja je došla zajedno s padom Rima i dolaskom skupina barbara u sjevernu Španjolsku.
Trenutno čiste novčiće koji će biti izloženi u Arheološkom muzeju Asturije, rekao je Fanjul, koji ove godine planira provesti daljnja iskapanja na tom lokalitetu.
- Izvadili smo prvi depozit, ali mislimo da ima još puno toga za izvaditi - rekao je, dodajući da je to već najveća rimska ostava pronađena u špilji u Španjolskoj.
- To je jedinstven trenutak o kojem sanjate od malih nogu. Izniman trenutak za koji nikada ne mislite da ćete ga imati kao arheolog.
Fanjul vjeruje da će daljnja iskapanja poboljšati naše razumijevanje pada Rimskog carstva i uspona srednjovjekovnih kraljevstava sjeverne Španjolske.
Foto: Ilustracija