Ima 20-ak dugih bodlji, živi na dubinama od 50 do 300 metara, a rijetko tko ga je vidio u Hrvatskoj, iako živi u Jadranskom moru. Riječ je o dugobodljom morskom ježu, kojeg se još naziva olovka jež ili ježinac morski turban.
Jedan takav primjerak, doduše mrtav, nasukao se između Srime i Prvića.
- Ovo stvorenjce se nasukalo, nakon fotkanja sam ga vratila natrag u more. Moram priznati da prvi put vidim ovakvog morskog ježinca. Morski HR ziher zna sve o njemu - napisala je Maja Sever, koja ga je i pronašla, na društvenim mrežama.
Nastanjuje veći dio srednjeg Atlantika, krajnji sjever Atlantskog oceana i kompletan Mediteranski bazen, pa tako i Jadransko more. Najčešće se nalazi u koraljnom području ili na muljevito - pjeskovitom dnu.
Ima dva tipa bodlji: jedne su duge, tupe i čvrste, široko razmaknute, ružičasto smeđe do blijedo sive sa zelenkastim vrhovima, a druge su kraće i četinaste, gusto pokrivaju čahuru i blijedo zelene su boje.
Primjerak kojeg je Sever pronašla na sebi je imao i male školjke i kamenje, što je često slučaj s ovim ježincima, a promjer čahure im može narasti i do sedam centimetara. Hrane se spužvama, algama i mahovnjacima.