Kuru bolest, poznata i kao smrtni smijeh, zabilježena je prvi put 1957. godine u Papui, Novoj Gvineji. Simptomi bolesti bili su gubitak koordinacije pokreta i, kasnije, gubitak pamćenja. Uzročnici kuru bolesti su prioni, uzročnici proteinskih bolesti, a zaraza se širila konzumiranjem posmrtnih ostataka zaraženih - ritualnim kanibalizmom. Nestala je zabranom kanibalističkih rituala na tom području. Sve veći broj tragova ove bolesti nalazi se u iznimno tradicionalnim društvima, zatvorenima ne samo prema strancima već i unutar vlastite zajednice.
Društva koja nisu sklona napretku pokazuju sklonost kanibalizmu izražavajući njime ritualističke obrasce. Nesklonost prihvaćanja novih učenja, znanosti, jednostranog tumačenja religijskih tekstova najčešći su simptomi zatvorenosti i uvjeravanja u vrijednost i moći koje proizlaze iz prakticiranja kanibalizma.
U pop-kulturi poznati su mnogi kanibali koje se čak i favorizira i za njih u konačnici navija. Najpoznatiji primjer je kultni Hannibal Lecter kojeg je utjelovio i glumac Anthony Hopkins. Danas se idejom kanibalizma bave mnogi filmaš, a posljednji takav zapažen rad potpisuje redatelj Jim Mickle čija je napeta drama o djevojkama koje prakticiraju kanibalizam i osvojila kritiku i šokirala publiku Cannesa i Sundancea. Film naziva „Iskonski nagon“ koji u kinima igra od 28.11., otvara temu tradicije koja odlazi u krajnost horoskih razmjera.
Trailer pogledajte OVDJE.