To je to što me zanima!

Doživi Hrvatsku tijekom cijele godine: Biogradska rivijera

Čak četiri nacionalna parka i dva parka prirode mame domaće i strane posjetitelje na Biogradsku rivijeru, veliko srce Jadrana, i izvan sezone
Vidi originalni članak

Biogradska rivijera, smještena u srcu Jadrana, omiljeno je odredište zaljubljenika u prirodne ljepote, kulturnu baštinu i aktivan odmor. Čak četiri nacionalna parka i dva parka prirode mame domaće i strane posjetitelje tijekom cijele godine, a brojne aktivnosti u kojima mogu sudjelovati ili naučiti nešto novo ostavljaju uspomene za sva vremena. Spoj aktivnog odmora s raznolikim manifestacijama, od sportskih do kulturnih, tradicijskih i povijesnih pruža jedinstven doživljaj. Izvan sezone, kada nema gužve, svi oni koji se žele opustiti mogu uživati u jednom od kampova ili potražiti smještaj u hotelima te apartmanima. Odmor uz more i mirisi borove šume djeluju ljekovito na tijelo i dušu, a ne nedostaje niti zabave za sve generacije.

Jedinstveni rezervat
Park prirode Vransko jezero ima preko 250 vrsta ptica, što ga čini jedinstvenim ornitološkim rezervatom u Hrvatskoj. Ovo malo močvarno područje ostatak je nekadašnje mnogo veće močvare - Vranskog blata. Tijekom jesenske i proljetne seobe, radi hrane i odmora, tu se zaustavi preko 140 različitih vrsta. Zimi se od hladnoća na jezero skrije i do sto tisuća ptica, koje za vrijeme sunčanih zimskih dana na otvorenoj vodi čine prirodni fenomen.

Sportske aktivnosti
Biogradska rivijera nudi pregršt sportskih i rekreativnih sadržaja tijekom ljeta, ali i izvan sezone. Uređene pješačke i biciklističke staze, jahanje i ronjenje samo su neke od brojnih sportskih aktivnosti kojima se mogu baviti posjetitelji. Zahvaljujući brojnim otocima i prekrasnoj obali Biograd je idealna polazišna destinacija za nautičare. Zbog blagih morskih struja i slabih plimnih kretanja čitavo područje biogradskog akvatorija je pogodno za jedrenje.Vransko jezero nudi brojne lokacije za ribolov i opuštanje.

Kulturni turizam
Povijest grada Vrane obilježena je brojnim navalama Turaka i njihovom dugom vladavinom ovim područjem. Vitezovi vranski još i danas baštine nasljeđe 11. stoljeća priređujući viteške dvoboje i epske bitke između kršćanske i osmanlijske vojske. Osmanlije u srcu Jadrana nisu ostavili mnogo tragova, stoga vrijedi posjetiti ljetnikovac Han Jusufa Maškovića u Vrani, koji je nedavno obnovljen. To je najzapadniji spomenik svjetovne turske arhitekture koji se može vidjeti u Europi.

Tajne iz prošlosti
Tragovi povijesti još uvijek žive i na dnu mora uz hridi otočića Gnalić. Tamo leže ostaci trgovačkog broda iz 16.stoljeća i dragocjenih predmeta koje je prevozio. Posjetom izložbi „Teret potopljenog broda iz 16.st.“ posjetitelji mogu otkriti tajne iz bogate prošlosti.

Jela naših starih
Etnogastronomska manifestacija “Materine užance“ posvećena je očuvanju tradicije, zavičajnoga naslijeđa i etnobaštine Pakoštana. Manifestacija prikazuje život pakoške žene kojem se povijesno gledano nije davalo dovoljno značaja jer su u prvom planu bili ratovi i osvajački pohodi. Čućke, hobotnice na lešo, kunjke, mendule u cukru, mimce, fritule i kroštule... samo su neki od specijaliteta koji oživljavaju uspomenu na jelovnik naših starih.

Više informacija potražite na internetskim stranicama www.hrvatska365.eu.

Idi na 24sata