Aleksej Kokorin iz Svjetskog fonda za zaštitu prirode kaže da će se broj prirodnih fenomena udvostručiti, ali i da ne treba očekivati klimatsku katastrofu
'Vremenskih anomalija će biti dvostruko više kroz 20 godina'
Ćudljiva priroda na raznim kontinentima i ove godine je iznenadila mnoge. U središnjoj Rusiji imaju toplo vrijeme, a zbog polarne hladnoće led i snijeg okovali su SAD u kojima se i dio slapova Niagare zaledio. S druge strane u Australiji su temperature i od 42 stupnja stvorile ogromne probleme na teniskom turniru Australian Open.
Voditelj klimatskog programa Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF), Aleksej Kokorin, vjeruje da će u sljedećih par desetljeća biti sve više klimatskih ekstrema, piše Voice of Russia.
- Cirkulacija zračnih masa sve je intenzivnija i umjesto uobičajenog vremena tijekom cijelog ljeta ili zime imamo razdoblje hladnog vremena pa razdoblje toplinskog vala - kaže Kokorin. Dodaje da se neki ekstremi mogu pripisati prirodnim klimatskim fluktuacijama Zemlje. No, ljudski faktor igra ključnu ulogu u zagađenju atmosfere i snaženju učinka stakleničkih plinova.
- Broj prirodnih katastrofa je dvostruko veći u proteklih 15 godina, a 2012. bila je rekordna. Prošle godine taj je broj bio malo niži, dok su 2011. prirodne katastrofe bile na rekordno niskoj razini. No, trebamo shvatiti, da će se broj prirodnih fenomena vjerojatno udvostručiti u sljedećih 20 godina - kaže Kokorin. Naglašava da ne treba očekivati klimatsku katastrofu, već da se treba fokusirati na goruće probleme, poput rasta razine mora. Problem bi mogao predstavljati i manjak pitke vode.