Pronađeni fosil pokazatelj je da je prijelaz iz jednostavnijih u kompleksnije oblike života započeo ranije nego što se mislilo, a s njim i razvoj života na kopnu
Fosil star oko milijardu godina otkriven na škotskim stijenama
Ostatak jednog od prvotnih oblika na Zemlji pronađen je na stijenama u okolici jezera Torridon na zapadnoj obali Škotske, a predstavlja ključan trenutak u evoluciji u kojem su bakterije postale kompleksnije i sposobne za fotosintezu i spolno razmnožavanje. Fosil star oko milijardu godina sadrži sačuvane oblike organizma koji su živjeli na dnu morskog jezera, odakle su dospjeli iz mora, a znanstvenici vjeruju kako su se iz njega razvile zelene alge, prenosi Daily Mail.
- Otkriće ovog fosila pokazuje da je prijelaz iz jednostavnih organizama u kompleksnije oblike života započeo prije više od milijardu godina, što je mnogo ranije nego smo pretpostavljali - rekao je pročelnik odjela za znanost na Sveučlištu Oxford, profesor Martin Brasier.
Za razliku od predaka bakterija, pronađene stanice imale su razvijene strukture poput jezgre, kao i mehanizme potrebne za fotosintezu. Osim toga, ti su organizmi bli sposobni i za spolnu reprodukciju, što je dodatno ubrzalo evoluciju.
- Oduvijek smo pretpostavljali da je život nastao u oceanima, a pronađeni fosil još je jedan dokaz razvoja kompleksnijih vrsta života u blizini mora, što nam pokazuje da je i razvoj života na kopnu započeo mnogo ranije nego što smo mislili- rekao je suvoditelj istraživanja, dr. Charles Wellma sa Sveučilišta Sheffield.