Mrežnica iz epruvete uzgojena iz matičnih stanica vjerno oponaša kompleksne strukture u oku, a transplantacije će iskušati na miševima, objavili su znanstvenici
Uzgojene mrežnice ključne su za buduće transplantacije oka
Iako se uzgoj ljudskih mrežnica u laboratoriju donedavno činilo kao znanstvena fantastika, japanski znanstvenici dokazali su upjeh takvih eksperimenata i kreirali stvarnu, funkcionalnu mrežnicu.
- Mrežnica iz epruvete vjerno oponaša kompleksne strukture mrežnice u oku - objavio je voditelj istraživačkog tima iz Centra razvojne biologije u Kobeu, dr.Yoshiki Sasai.
Mrežnica je smještena na stražnjem dijelu očne jabučice i njezin je najvažniji dio, a sadrži vidne stanice, štapiće i čunjiće koji pomažu u osjetu svjetla i raspoznavanju boja. Mrežnica ljudi sadrži oko 7 milijuna čunjića i 75-150 milijuna štapića, a bez nje naš mozak ne može primati vidne signale. Bolesti mrežnice nerijetko uzrokuju sljepoću.
Istraživači su uz pomoć tzv. očnih kalupa i embrionskih matičnih stanica koje su saminicijativno narasle za oko 2 milimetra u roku od desetak dana kreirali stvarne mrežnice, a jedini dio koji nedostaje su krvne žile, pomoću kojih se u mozak šalju vidni signali.
Kako testiranja napreduju, znanstvenici su uvjereni mogućnost primjene ovih struktura oka te će pokušati izvesti transplantacije na miševima s degeneracijom mrežnica. Istraživanje je objavljeno u uglednom znanstvenom časopisu Nature.