Efektu vrućine ili hladnoće koji nije povezan sa stvarnom temperaturom često je uzrok bolest, poput poremećaja hormona, oscilacije tlaka, ali i stres
'Uvijek hladno' je anemičnima, a vruće je kod hipertireoze
Nije nimalo ugodno smrzavati se, dok je temperatura zraka dovoljno visoka za hodanje u kratkim rukavima. Ništa ljepše nije osjećaj vrućine i znojenje usred ciče zime...
Neprirodan osjećaj temperature nije bezazlena stvar - često upućuje na stanovite zdravstvene probleme ili je povezan s umorom i stresom.
Vrućina upućuje na anemiju, hormonalne promjene povezane s klimakterijem, visok krvni tlak, pojačan rad štitnjače te bakterijske ili virusne infekcije, dok je za osjećaj hladnoće nerijetko odgovorna anemija, smanjen rad štitnjače, pothranjenost te slaba cirkulacija uzrokovana manjkom kretanja. Poželjno je obaviti sistematski pregled kako bi se ustanovio pravi uzrok i riješio problem.
Uzrok može biti i stres
Stresne situacije poput pretrpanog rasporeda i napornog posla odražavaju se na zdravlje. Ponekad se to manifestira kao stalna temperaturna nelagoda. Ako se znojite dok ostali pojačavaju grijanje, a zdravstveno je s vama sve u redu, možda je vrijeme da usporite i uzmete godišnji odmor.
Uzrok može biti i depresija
Ako je srce hladno, hladno je i tijelo, a to nema veze sa stvarnom temperaturom zraka. Osjećate li se usamljeno, neshvaćeno i depresivno, to je dovoljan razlog da vam ne bude i fizički ugodno. S druge strane, provođenje kvalitetnog vremena s dragim ljudima tijelu čini dobro. Osjećaj sreće regulira tjelesnu temperaturu, pokazuju brojne studije.
Kako izbjeći neugodne temperaturne valove?
Odjeća i hrana igraju veliku ulogu u prilagođavanju vanjskim uvjetima. U hladnim zimskim mjesecima valja jesti toplu hranu poput juha i variva, a nije naodmet i povećati unos ugljikohidrata te koristiti više začina - osobito onih ljutih. Povrće, salate i općenito lagani obroci preporučuju se ljeti za velikih vrućina. Također, sobna temperatura treba biti između 21 i 24 stupnja Celzijusa.
Psihološko stanje ima velik utjecaj, pa je poželjna i autosugestija. Pomaže zamišljanje toplijih krajeva - dokazano je da ova metoda izlučuje hormon endorfin, zaslužan za regulaciju tjelesne temperature, piše Elite Daily.