Cjepivo se može primiti i kad počne epidemija, tvrde hrvatski epidemiolozi. Rast oboljelih se očekuje krajem siječnja, a siguran simptom je visoka temperatura
Stiže sezona gripe: Stignete se cijepiti i spriječiti nastanak...
Krajem prosinca Zavod za javno zdravstvo dobio je upozorenje da cjepivo protiv gripe koje se koristilo u Hrvatskoj ove sezone ne pokriva potpuno sve viruse koji su u optjecaju, no epidemiolozi kažu da je bolje cijepiti se nego se ne cijepiti.
U Sjevernoj Americi pojavio se virus gripe koji ne odgovara sastavu cjepiva. Tako je cjepivom pokriveno tri četvrtine virusa A, odnosno cjepivo Influvac u svom sastavu pokriva tip virusa Texas i Massachussetts, a pojavili su se tipovi Hong Kong i Švicarska, koje Influvac trenutačno ne pokriva.
- Riječ je o težem obliku gripe te, ako se pojavi, mogli bismo očekivati i epidemiju težih razmjera - upozorava dr. Aleksandar Šimunović, epidemiolog u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
No razloga za strah zasad nema jer su procijepljene osobe u Hrvatskoj zaštićene.
S druge strane, zasad nema informacija o tome da se novi sojevi virusa koji Influvacom nisu pokriveni ubrzano šire.
Inače, prvi oboljeli od gripe u Hrvatskoj registriran je još početkom prosinca prošle godine i do danas je nešto manje od 250 oboljelih, kaže dr. Šimunović.
- Uglavnom je riječ o ljudima između 30 i 64 godine i tek nekoliko djece. Kao i prošlih godina, rijetko se javlja među starijima od 65 godina koji se kod nas redovito cijepe - kaže Šimunović.
Djeca još nisu u toj kategoriji, osim malih kroničnih bolesnika, jer iskustva pokazuju da zdrava djeca gripu lakše prebolijevaju.
U zdrave djece smrtni ishod je malo vjerojatan, ali mogu se pojaviti uobičajene komplikacije, među kojima su upala pluća ili upala bubrega. Iako djeca kod nas nisu uključena među one koji se besplatno cijepe od gripe, u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo ističu preporuku Svjetske zdravstvene organizacije da se cijepe djeca do pet godina koja su zadnjih godina već bila pogođena gripom te djeca oslabljena imuniteta.
Roditelji koji strahuju od problema to mogu učiniti i sada, pa čak i u vrijeme kada bolest kulminira. Isto vrijedi i za starije ljude ili kronične bolesnike koji se do sada nisu cijepili.
Značajniji rast broja oboljelih može se očekivati krajem siječnja, što se obično poklapa s povratkom djece u školu, dok se kulminacija gripe očekuje sredinom veljače, dodaje naš sugovornik. Svi oni koji se još nisu cijepili to mogu učiniti čak i u vrijeme kad bolest kulminira jer nitko ne može znati hoće li gripu dobiti na kraju sezone.
- Lani smo imali samo 12.000 oboljelih, za razliku od prošlih godina, kada ih je bilo oko 50.000, pa se ove godine može očekivati i nešto veći val. No s gripom se to nikada ne zna, odnosno dovoljno je da se promijeni vrijeme pa da se virus prestane širiti - kaže dr. Aleksandar Šimunović.
Dodaje kako se u Hrvatskoj u zadnje dvije godine ne koristi cjepivo Fluad, koje je tijekom prosinca izazvalo paniku u Italiji, odnosno povezuje se sa smrću 15-ak ljudi.
- Vjerujem da je to splet nesretnih okolnosti, odnosno da smrtnost nema veze s cjepivom. Prije smo ga koristili i u Hrvatskoj i iskustva su bila jako dobra jer je riječ o cjepivu koje jako dobro utječe na osobe slabijeg imunološkog statusa, pa je njihova zaštita od gripe bolja. No riječ je o skupom cjepivu, pa se rjeđe koristi - napominje dr. Šimunović.
Influvac je, s druge strane, nama dobro poznat i do sada nisu zabilježene nikakve ozbiljne nuspojave, osim lokalnih reakcija na koži kod rijetkih pacijenata. Sastav tog cjepiva inače je standardno usklađen s preporukom Svjetske zdravstvene organizacije i mijenja se svake dvije godine, ovisno o virusima koji su u opticaju, pa će u idućoj sezoni - za 2015./2016. i ovi virusi sigurno biti pokriveni. No, zasad, činjenica da ne sadrži neke viruse povećava potrebu da se kronični bolesnici i starije osobe dodatno čuvaju, čak i ako su cijepljeni. Valja podsjetiti: gripa dolazi s povišenom temperaturom, iznad 38°C, oboljeli obično osjeća zimicu, tresavicu, opću slabost i nemoć te glavobolju i bolove u mišićima i zglobovima.
Sve prati kašalj, curenje ili začepljenost nosa. Kod blažeg oblika bolesti nije potreban odlazak liječniku, no treba je preležati barem do 24 sata nakon spuštanja temperature. Valja piti veće količine tekućine te snižavati temperaturu tuširanjem u mlakoj vodi, hladnim oblozima te lijekovima (paracetamol, ibuprofen).
Alarm: Bol u prsima, manjak zraka, poremećaj svijesti...
U cirkulaciji su ove godine sva tri tipa virusa, dakle, A/H3N2 (koji je dominantan) te A/H1N1-pand i virus B. No prema svemu sudeći, očekuje nas prosječna sezona gripe na višegodišnjoj razini, kaže prof. dr. sc. Ilija Kuzman, pročelnik Zavoda za akutne respiratorne infekcije Klinike “Dr. Fran Mihaljević”.
Gripa je neugodna, ali nije posebno opasna u zdravih i mladih ljudi. Ozbiljnost bolesti daju komplikacije, koje se najčešće pojavljuju u bolesnika s kroničnim bolestima te male djece i starijih. Na komplikacije upućuju: poremećaj svijesti, pritisak u prsima s nedostatkom zraka, bolovi u prsištu, temperatura dulja od pet dana te ponovna pojava povišene temperature nakon što je bolesnik postao afebrilan. Kod djece se može pojaviti uporno povraćanje i/ili proljev te uhobolja. U tim slučajevima treba se javiti liječniku.
Rizične skupine: Dijabetičari, trudnice, djeca..
Stariji od 65, trudnice i djeca do dvije godine imaju veće predispozicije za razvoj komplikacija. To se odnosi i na kronične plućne bolesnike, ljude koji su preživjeli infarkt miokarda, one s kroničnim bolestima bubrega ili jetara, dijabetičare i osobe oslabljenog imuniteta.
Izbjegavajte gužve i često perite ruke
Gripa je virusna i lako prenosiva bolest - dok ste zdravi, izbjegavajte kontakte s oboljelima i često perite ruke sapunom ili rabite dezinfekcijska sredstva na bazi alkohola. Ako je moguće, izbjegavajte mjesta na kojima boravi puno ljudi.