Djeca do deset godina imaju veći rizik od oštećenja vida nego odrasli, a zbog male tjelesne težine lakše dehidriraju. Ne zaboravite na zaštitu osjetljive kože te očiju
Oprez, djeca lakše dehidriraju i sunce im može oštetiti oči...
Jedna od najvećih opasnosti za malu djecu je rizik od toplinskog udara. Simptomi su mučnina, povraćanje, vrtoglavica, dezorijentiranost i zbunjenost. Jave li se, polegnite dijete na hladno mjesto i dajte mu tekućine, najbolje vode. Potražite pomoć liječnika ako simptomi ne nestanu kroz pola sata, osobito ako dijete ima visoku temperaturu.
Oprez, dehidracija!
Svakih 20 do 30 minuta dijete bi trebalo popiti oko 2 dl vode na vrućini, a izbjegavajte davanje slatkih sokova ili pak energetskih napitaka. Najbolji način na koji ćete provjeriti jesu li male bebe dehidrirale, jest da pratite koliko mokre. Uočite li da je pelena prazna, svakako pojačajte unos tekućine.
Dječja je koža osjetljivija
Unatoč korištenju krema za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom, djeca će ipak često izgorjeti na suncu. Treba ih mazati kremom svaki puta nakon kupanja jer krema nestaje u vodi i brisanjem ručnikom. U svakom slučaju, kremu nanosite svaka dva sata i ne zaboravite na dijelove tijela poput ušiju, vrata i stopala. Ne koristite kreme sa SPF faktorom manjim od 30 i radije koristite kreme umjesto spreja, jer je manja vjerojatnost udisanja štetnih kemikalija.
Ne zaboravite oči
Oftalmolozi naglašavaju kako su djeci za vrijeme sunčanih dana naočale sa zaštitnim UV filterom potrebne jednako, ako ne i više, kao i odraslima. Osobito su potrebne djeci sa svijetlim očima jer imaju veći rizik od oštećenja vida. Općenito, djeca mlađa od deset godina imaju velik rizik od oštećenja vida zbog štetnih sunčevih zraka, jer je do te dobi leća oka čista, što dopušta ultraljubičastim zrakama da prodru još dublje u oko.
Sunčane naočale blokiraju samo one zrake sunca koje prolaze direktno kroz leće. Zbog toga je poželjno uz sunčane naočale nositi i kapu sa šiltom. Osim toga, važno je i samom djetetu naglasiti važnost zaštite očiju za dobar vid u starijoj dobi.
Pametno odijevanje
Pretjerano odijevanje malih beba ljeti je nepoželjno jer nemaju razvijen vlastiti sustav hlađenja putem znojenja poput odraslih ili starije djece. Prvi znak da dijete nosi previše odjeće bit će osip, a najbolje ih je obući u jedan pamučni i prozračni sloj odjeće svijetle boje.
Kako biste provjerili jeste li u određenoj prilici dobro obukli bebu, dodirnite stražnju stranu bebinog vrata, trup, glavu, ruke i noge. Ako je koža hladna, znači da je bebi hladno, pa je odjenite ili pokrijte pokrivačem. Ako je koža topla i oznojena, vjerojatno je pretoplo odjevena.